Uzay

WASP-189b böyle gelen olur mu dedirtti!

Terazi Takımyıldızında şimdiye kadar bilinen en ilginç gezegenlerden biri keşfedildi. Jupiteri andıran gezegenin yüzey sıcaklığı 3 bin 200 derece olarak ölçüldü!

WASP-189b böyle gelen olur mu dedirtti!

"TechExplorist" sitesinin haberine göre, Avrupa Uzay Ajansının CHEOPS teleskobunun verisini kullanan Bern Üniversitesinden gök bilimcilerin keşfettiği , Jüpiter'in bir buçuk katı büyüklüğündeki WASP-189b adlı gezegeni, Terazi Takımyıldızı'nda ve Dünya'ya 322 ışık yılı uzaklıkta.

Gezegen sistemine sahip olduğu bilinen en sıcak yıldızlardan HD 133112'nin yörüngesindeki turunu 3 günden kısa sürede tamamlayan WASP-189b'de yüzey sıcaklığının 3 bin 200 derece olduğu hesap edildi.

TUHAF GEZEGEN

Yıldızına, Dünya'nın Güneş'e olan mesafesinden 20 kat yakın olan WASP-189b'nin bir yüzünde daima gece bir yüzünde de gündüz yaşandığı ifade edildi.

Araştırma ekibinin lideri Monika Lendl, "WASP-189b gibi gezegenler 'aşırı sıcak Jüpiterler' olarak anılıyor. Böylesine yüksek derecede demir, erir, hatta gaz haline dönüşür. Bu, şimdiye kadar bilgi sahibi olduğumuz en ilginç gezegenlerden biri." değerlendirmesini yaptı.

Gezegenle ilgili ayrıntılar "Astronomy&Astrophysics" dergisinde yayımlandı.

Yorumlar