Teknoloji

YUDA 2022 Tasarım Yarışması

Üniversite gençlerine yönelik Upcycle Design Awards (YUDA) Projesi, Birleşmiş Milletlerce, Uluslararası Cam Yılı yılı ilan edilen 2022'de hayata geçirildi.

YUDA 2022 Tasarım Yarışması

Cam sektörünün önemli firmalarından Yorglass, BM 2022 Uluslararası Cam Yılı (IYOG2022) dolayısıyla üniversite gençlerine yönelik Yorglass İleri Dönüşüm Tasarım Ödülleri (Yorglass Upcycle Design Awards - YUDA) Projesini hayata geçirdi.

Yorglass,, YUDA projesi ile üniversite gençliğini yenilikçi fikirleriyle bu küresel hareketin bir parçası olmaya davet etti. 

Firmanın açıklamasına göre; YUDA, cam sektörü ve sürdürülebilirlik ilişkisi için farkındalık yaratmak ve üniversite öğrencilerini daha iyi bir gelecek vizyonuna dahil etmek amacıyla başlatıldı.  Üniversitelerin ilgili bölümlerinden yarışmaya katılan öğrenciler, doğrudan üretim sırasında oluşan cam ve kâğıt gibi atık maddelerin ileri dönüşümle (upcycling) son kullanıcıya yönelik ve ticari anlamda nasıl değerlendirilebileceğini tasarlayacak. Tasarımlar, ihracat potansiyeli, yurtiçi ve yurtdışındaki (varsa) pazarlama stratejileri, yenilikçilik, farklılık, işlevsellik, estetik, kullanıcıya ve çevreye katkısı, sağlık ve güvenlik, üretilebilirlik, sürdürülebilirlik ve ileri dönüşüm kriterlerine göre değerlendirilecek.

Yarışmada ilk üçe giren öğrenciler, eğitim desteği ve tablet kazanacak

Birinciliği kazanan öğrenci ödül olarak master eğitimi süresince burs ve staj imkânı ile 11 inç iPad Pro + Apple Pencil, ikinciliği kazanan öğrenci iPad Mini, üçüncülüğü kazanan öğrenc iPad ve sıralamada ilk 50’ye giren öğrenciler de online sertifika programı almaya hak kazanacak.

Son Başvuru Tarihi: 30 Eylül

YUDA projesine 30 Eylül tarihine kadar başvuru yapılabiliyor. Yarışmaya katılmak isteyen gençlerden endüstriyel üretimde fire olarak nitelendirilen cam ve kâğıt artıklardan inovatif ve kreatif çalışmalarla ticarileştirilebilir ürünler tasarlaması bekleniyor.

YUDA projesine özel olarak kurulan www.yuda.zone internet sitesi üzerinden yarışma hakkında daha fazla bilgi edinmek ve yarışmaya başvurmak mümkün. 

Merve Yorgancılar Işıtmak: 

Dünyanın daha fazla yeşil inovasyonlara, inovasyonların ise gençliğe ihtiyacı olduğunu belirten Yorglass Yönetim Kurulu Üyesi ve Marka ve İletişim Müdürü Merve Yorgancılar Işıtmak şunları söyledi: “Cam, eşsiz çok yönlülüğü ve teknik özellikleri ile birçok farklı biçimde sayısız kültürel ve bilimsel ilerlemeyi teşvik eden, modern yaşamın vazgeçilmez malzemelerinden biri durumunda.  Biz, Türkiye’nin en büyük cam sanayi kuruluşlarından Yorglass olarak, Birleşmiş Milletler Uluslararası Cam Yılı’nın döngüsel bir ekonomi inşası ve sürdürülebilir kalkınma amaçlarını destekliyoruz. Cam endüstrisinin önemli aktörlerinden biri olarak ‘cam gibi tertemiz’ bir doğada yaşamak ve bu büyük küresel gündeme dahil olmak istiyoruz. Üretimi destekleyen bir sanayi şirketi olarak sadece dijital projeleri değil üretim odaklı projeleri de hayata geçiriyoruz. Bu amaçla Uluslararası Cam Yılı dolayısıyla üretimde verimliliğin artırılması yoluyla doğal yaşama, gençlerin geleceğine ve genel anlamda topluma katkıda bulunmak adına ‘ileri dönüşüm’ yarışması olan YUDA projesini başlattık. YUDA projesi ile üniversite öğrencilerinin, cam atıklarını kullanarak son kullanıcının değişen yaşamsal ihtiyaçları göz önüne alınarak sürdürülebilir, üretilebilir, ticarileştirilebilir yenilikçi bir ürün tasarlamalarına teşvik edeceğiz. Yorglass olarak, sürdürülebilir üretim bilincini ülkemizin yarını olan gençlerin yardımıyla yükseltmeyi, öğrencileri sürdürülebilirlik konusunda motive etmeyi, stratejik düşünme ve yenilikçi materyal geliştirme sürecine ilişkin yetkinliklerini geliştirerek, ileri dönüşüm hareketinin bir parçası olmalarını hedefliyoruz. Cam, sağlıklı ve sürdürülebilir bir ürün olma özelliği sayesinde dünyada geliştirilecek her teknolojide, yapılacak her üretimde, sanatta ve bilimde başrol oynamaya devam edecek. Cam sektörünün güçlü bir temsilcisi olarak biz de yeni fikirlerle sürdürülebilir geleceğe katkıda bulunmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

Yorumlar