Teknoloji

WhatsApp: Gizlilik sözleşmesi Türkiye’de uygulanmayacak demedik

Rekabet Kurumu'ndan yapılan açıklamada, WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesinin Türkiye’de imzalayanlar dahil kimse için yürürlüğe girmeyeceği bildirildi ama cevap temkinli oldu.

WhatsApp: Gizlilik sözleşmesi Türkiye’de uygulanmayacak demedik

WhatsApp’ın veri paylaşımını içeren kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncellenmesi, bunların kullanıcılar tarafından onaylanmasının istenmesi sonrasında 11 Ocak 2021 tarihinde söz konusu güncellemeye ilişkin geçici tedbir kararının alındığı hatırlatılan açıklamada, “Bunu takip eden dönemde WhatsApp tarafından planlanan güncelleme, küresel çapta 15 Mayıs 2021 tarihine kadar ertelenmişti.

Rekabet Kurumu tarafından alınan tedbir kararı ve yapılan incelemeler sonrasında WhatsApp tarafından veri paylaşımını içeren söz konusu güncellemenin, onaylayan kullanıcılar dâhil olmak üzere, Türkiye’deki hiçbir kullanıcı açısından yürürlüğe girmeyeceği tarafımıza bildirildi” ifadeleri kullanıldı.

WhatsApp yetkilileri bu açıklamaya bir yanıt verdi.

Habertürk'e konuşan WhatsApp yetkilileri, "Güncellemenin Türkiye’yi kapsamayacağına dair kesin bir kararımız henüz bulunmuyor. Atılacak adımlar için ilgili makamlarla görüşmeye devam ediyoruz ve herkes için güvenlik ve gizlilik esaslı iletişim sağlamak konusundaki kararlığımızı koruyoruz"açıklamasını yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Güncellemenin Facebook ile veri paylaşımı haklarını genişletmediğinin ve kullanıcılarımızın arkadaşlarına veya ailelerine yolladığı kişisel mesajların gizliliğini etkilemediğinin altını çizmek isteriz. "Güncellememizi tüm dünyada kademeli olarak hayata geçirmeye devam ediyoruz. Ayrıca dünya genelinde, güncelleme onayına sunulan kullanıcıların çoğunluğunun güncellemeyi kabul ettiğini belirtmek isteriz."

Yorumlar