Turizm

Kapibara ve Kum Kaplanı Köpekbalığı

Birbirinden ilginç canlılarla canlı olarak tanışmalı. Bunun için de akvaryumlar ve hayvanat bahçelerini sık sık ziyaret etmeli.

Kapibara  ve Kum Kaplanı Köpekbalığı

Birbirinden ilginç canlılarla canlı olarak tanışmalı. Bunun için de akvaryumlar ve hayvanat bahçelerini sık sık ziyaret etmeli.

İşte İstanbul Akvaryum'da sizinle tanışmayı bekleyen iki ilginç canlı:

160 kg’lık cüssesiyle görenleri etkileyen

17 bin kara ve deniz canlısına ev sahipliği yapan İstanbul Akvaryum’un en obur canlısı, haftada yaklaşık 10 kg besin tüketen Kum Kaplanı Köpekbalığı.

Yaklaşık 160 kg’lık cüssesiyle görenleri etkileyen ve her hafta kendi ağırlığının yüzde 10’u kadar beslenen Kum Kaplanı Köpekbalığı, yengeç, ahtopot, ıstakoz gibi deniz ürünlerini yiyor.

Dünyanın en büyük kemirgeni olan Kapibara ise Kum Köpekbalığını yakından takip ederek, ayda 90 kg taze meyve ve sebze tüketiyor.

Genellikle ürkütücü bulunan görünüşü ve güçlü yüzme yeteneğine rağmen sakin ve hantal hareket etmesiyle bilinen Kum köpekbalıkları, 3,6 metreye çıkan büyüklükleri ile denizlerin en güçlü canlılarından biri olarak kabul ediliyor. Gri gövdesi üzerinde koyu renkli kaplan desenini çağrıştıran desenleri nedeniyle Kum Kaplanı olarak adlandırılan bu güçlü köpekbalıkları, İstanbul Akvaryum’u ziyaret edenlerin de favorileri arasında yerini alıyor.

Kendi Ağırlığının Yüzde 10’unu Yiyor!

Genellikle 15 - 25 m arası derinliklerde yüzen Kum Kaplanı köpekbalığının favori akşam yemeği ise kemikli balıklar, mürekkep balıkları, yengeçler ve ıstakozlar… İstanbul Akvaryum’un en çok yemek yiyen canlısı olan Kum Kaplanı köpekbalığı her hafta kendi ağırlığının yüzde 10 kadarını besin olarak tüketmesiyle ünlü. Aynı zamanda Akvaryum’un en büyük canlısı ünvanını da elinde tutan Kum Kaplanı köpekbalıklarını, dünyanın en büyük kemirgeni Kapibara takip ediyor.

Şeftaliye Bayılan Kapibaralar!

Güney Amerika'nın en büyük evcil fareleri olarak bilinen, hem suda hem karada yaşayan, sevimli görünüşleri ile dikkati çeken Kapibaralar, Kum Kaplanı köpekbalıklarının ardından Akvaryum’un en oburları listesinde ikinci sırada yer alıyor. Köpekbalıklarının aksine vejetaryen beslenmeyi tercih eden Kapibaralar, günde ortalama 3 kg sebze, mısır, brokoli, elma ve muz gibi besinleri tüketiyor.

Kum kaplanı köpekbalıkları ve kapibaraların yemek tutkularına tanıklık etmek isteyenler, dünyanın en büyük tematik akvaryumu olan İstanbul Akvaryum’un büyülü dünyasında kiosklamalı.

Yorumlar