Şirket

Altın Çekül Fikir Ödülü, Kale Yapı Köpüğü’nün oldu

Kaleseramik, Türk yapı sektörünün oscarı sayılan Altın Çekül ödülünü bir kez daha kazanma gururu yaşadı. Yapı Endüstri Merkezi'nin Altın Çekül programında Kale Yapı Köpüğü ürünü Fikir Ödülüne layık görüldü.

Altın Çekül Fikir Ödülü, Kale Yapı Köpüğü’nün oldu

Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından 1991 yılından bu yana düzenlenen “Altın Çekül Ödülleri” Türk yapı sektöründe faaliyet gösteren tüm yapı malzeme üreticisi firmalarının başvurabildiği, yapı malzemesi alanında yeni teknoloji ve ürünleri destekleyerek sektörün gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Ödüller; “Yapı Ürün Ödülü” ve “Fikir Ödülü” olarak iki kategoride değerlendiriliyor.

Altın Çekül Fikir Ödülü; katılım şartlarında belirlenen ölçütlere en uygun olan ve istenen nitelikleri en üst düzeyde taşıyan ancak bir yapıda kullanım şartı aranmayan, yapı sektörüne katkı sağlayan, geliştirilmeye açık, yenilikçi ve sürdürülebilir nitelikler taşıyan özgün fikir ve ürünlere veriliyor.

Kale Yapı Köpüğü’ne ‘Fikir Ödülü’

Kale Yapı Köpüğü; kil kökenli hammadde ve farklı üretim süreçleri sonucunda oluşan atık malzemelerin kimyasallarla reaksiyona sokulması ile elde edilen, hafif, işlenebilir inorganik yapı malzemesi.

Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” ve “Fikir Ödülü” 2017 Jüri Toplantısı’nda sunulan bilgiler ışında değerlendirmede bulunan Jüri, Kale Yapı Köpüğü hakkında “Ürün olumlu fiziksel ve mekanik özellikler göstermektedir. Üretim sırasında pişirme gerektirmeyen, yalın üretim sürecine sahip ürünün, dış cephelerde, iç bölmelerde ve zeminde, destek, dolgu ve yalıtım malzemesi olarak, tek başına veya kompozit halde kullanılması ön görülmektedir. Ürünün yerel hammadde kullanımında gerek geri dönüşümlü gerek atık malzemenin değerlendirilmesi ve üretim işlemlerinde benzeri ürünlere göre daha az enerji kullanılıyor oluşu olumlu bulunmuştur” ifadelerine yer verdi.

Ürünün araştırma çalışmaları sürdürülerek ve akredite kurumlarda testleri yapılarak, ulusal ve uluslararası alanda onay belgeleri tamamlanarak, ticarileşmeye ve geliştirmeye açık olduğu ortak görüşünde buluşan Jüri üyeleri “KALE YAPI KÖPÜĞÜ” yapı ürününe 2017 ALTIN ÇEKÜL FİKİR ÖDÜLÜ’nü değer gördü.

***

2017 ALTIN ÇEKÜL Jüri Üyeleri

Yrd. Doç Dr. M. Cem Altun (Y. Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi), Ali Bakova (Endüstri Ürünleri Tasarımcısı, Ali Bakova Design), Prof. Dr. Hasan Şener (Y. Müh. Mimar, İstanbul Medipol Üniversitesi, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Leyla Tanaçan (Y. Mimar İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Onuralp Yücel (İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi) Raportör: Araş. Gör. Mine Koyaz (Y. Mimar, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Mimarlık Böl.)

Kale Grubunun geçmişten bugüne Altın Çekül ödülleri;

 • 1992-YAPI ÜRÜN ÖDÜLÜ
  KALEBODUR GRANİT SERAMİK KAROLARI KALEBODUR SERAMİK SAN. A.Ş.
 • 1999-ÖZENDİRME ÖDÜLÜ
  
SILIKOTEX-SİLİKONLU, ELASTİK ve DESENLİ CEPHE KAPLAMASI KALETERASİT SIVA SAN. A.Ş.
 • 2003-JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ
  
KALE STONE KALE PAZARLAMA TİCARET A.Ş.
 • 2006-TEŞVİK ÖDÜLÜ
  
KALE SINTERFLEX KALESERAMİK ÇANAKKALE KALEBODUR SERAMİK SAN. A.Ş.
 • 2014-YAPI ÜRÜN ÖDÜLÜ
  
KALE-SMART YIKAMA SİSTEMLİ ASMA KLOZET ve ASMA KLOZET ENTEGRE KOLAY MONTAJ KİTİ
  KALESERAMİK ÇANAKKALE KALEBODUR SERAMİK SAN. A.Ş.
 • 2015-YAPI ÜRÜN ÖDÜLÜ
  
KALE İNCE KESİTLİ LAVABO KALESERAMİK ÇANAKKALE KALEBODUR SERAMİK SANAYİ A.Ş.

Yorumlar