Yeniçağ

Güne zinde başlamak için kahve içmek yerine 5 alternatif

Güne kahve içerek başlamak çoğu insan için büyük keyiftir. Ancak kafein riski taşıdığı için pek sağlıklı sayılmaz. Peki güne kahve içmeden ve kafein almadan zinde başlamanın alternatifi nedir?

Güne zinde başlamak için kahve içmek yerine 5 alternatif

Güne zinde başlamak için kafein şart değil diyen Diyetisyen Nagehan Afşar, kahve yerine 5 farklı öneride bulunuyor. İşte güne zinde başlama formülleri: 

Kafein birçok bitkinin kök, yaprak veya meyvesinde bulunan bir içeriktir. En çok bilinen kaynakları ise kahve çekirdeği, kakao, çay yaprakları ve kola tohumudur. Kafein en çok kahvenin içerisinde yer aldığından, kahve ile özdeşleşmiş durumdadır. Kafein ayrıca yiyecek ve içeceklerin içerisine eklenebilen bir içeriktir. Vücudumuzda emiliminin büyük bir çoğunluğunun ince bağırsakta olduğu ve sinir sistemimizi uyarıcı etkilere sahip olduğu da bilinmektedir.

Günümüzde kafein tüketiminin zevk amaçlı veya vücudu uyarıcı, canlandırıcı etkisinden dolayı tercih edildiğini gözlemliyoruz. Bu sebeple bireylerin kafein içerikli yiyecek ve içecek tüketmelerinin olumlu etkileri gözlemlenebileceği gibi bazı olumsuz yan etkileri de olabilmekte. Kafein alımının kontrollü düzeyde olması halinde sağlık üzerine birçok olumlu etkisi bulunur.

Günde  3-4 fincan kahve ya da 5-6 büyük bardak çaydan fazla içilmesi sakıncalı

Günlük ortalama 300 mg kafein, yetişkinler için güvenli doz kabul edilmektedir. Bu yaklaşık 3-4 fincan kahve veya 5-6 büyük bardak çay içimine denk gelmektedir. Kafeinin fazla alımı halinde oluşabilecek olumsuzluklar şunlardır: "Kalp çarpıntısı, sinirlilik ve uyku problemleri" Etki kişiden kişiye değişebildiği gibi alınan besinin içeriği veya hazırlanış şekilleri de bu değişikliğe sebep olabilmektedir. Hatta bazı türev ilaçlar ile etkileşime girerek etkinlik düzeyini değiştirmektedir

Adölesan (ergenlik) çağında alınacak kafeinin genellikle asitli içeceklerden gelmesi, büyüme ve gelişme sürecini etkilemekte, vücut ağırlığının kontrolünde bozulmalara sebep olabilmektedir

İşte size kafein içermeyen ama kişiyi zinde tutup ve mutluluk verecek 5 formül: 

Su İçmek

Güne su alımı ile başlayan bir kişi bedeni için gerekli olan hidrasyonu sağlamaktadır. Yeterli su içmek, bedenimizde oluşabilecek yorgunluk hissini azaltarak organlarımıza uyanma mesajını iletmektedir. İçtiğimiz suyu mevsim meyveleri dilimleyerek daha aromalı ve sağlıklı hale getirmek de mümkün.

Hafif Kahvaltı

Güne enerjik başlamamız için bedenimize ihtiyacı olan enerjiyi sağlamamız gerekmektedir. Fakat kahvaltı içeriğinde kızartmalar, ilave şeker içeren unlu mamuller veya paketli hazır gıdaların bulunması anlık enerji ve tokluk oluşturmalarına sebep olur. İlerleyen saatlerde daha yüksek yorgunluk ve uyku haline sebep olabilir. Bu sebeple yapacağınız hafif ve besin değeri yüksek bir kahvaltı ile gün içerisinde daha zinde olmanız mümkün.

Kokular

Etkisi kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte, bazı koku türlerinin sabah daha zinde uyanmanıza veya gün içerisindeki yorgunluğu azaltabileceğine dair sonuçlar gözlemlenmiştir. Taze nane, limon kabuğu rendesi, biberiye veya karanfil kokularının canlandırıcı etkilerinden faydalanabilirsiniz. 

Nefes Egzersizleri 

Sabah erken saatlerde iş yoğunluğunuz dolayısıyla egzersiz için vakit bulamayabilirsiniz. Fakat gün içinde yapacağınız solunum egzersizleri, dolaşımdaki oksijenlenmeyi arttırdığı için bedeninizi uyararak daha zinde olmanıza yardımcı olabilir. Uzun, derin nefesler sizin daha konsantre ve zinde olmanızı sağlayacaktır.

Uyku 

Uykunun gün boyu zindelik üzerinde etkisi büyüktür. Tabi ki zinde bir gün geçirebilmenin en temel etkenlerinden birisi de yeterli ve kaliteli bir uykudur. Günümüzde yoğun stres, obezite teknoloji veya diğer faktörlere çok fazla maruz kalmamızdan kaynaklı olarak yeterli ve kaliteli bir uyku sağlayamamaktayız. Uyku kalitenize ekstra özen göstererek hem gün içerisinde zinde kalabilir hem de sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Yorumlar