Yaşam

Süpermarketlerin müşteriye daha çok para harcatma taktikleri

Süpermarketler daha çok para harcamanızı nasıl sağlıyor? Taktikleri bilin ve ihtiyacınızın dışında alım yaptıran hilelere aldanmayın.

Süpermarketlerin müşteriye daha çok para harcatma taktikleri

Süpermarketlerin özenle yönetilen ve milyonlar harcanan pazarlama bölümleri, müşterilerin nasıl daha fazla ürün alacağına dair taktikler geliştirmeyi sürdürüyor ve var olan taktikleri de özellikle uyguluyor. 

Ürünlerin yerleştirilesi fazladan satışı kolaylaştırabiliyor. Ödeme için kasa sırasına girdiğinizde bir çikolata /şekerleme barının size göz kırptığı mutlaka dikkatiniz çekmiştir. Şeker ve dergileri çıkışa doğru yerleştirmek satışlarını artırıyor. Bu taktik özellikle çocuklar üzerinde etkili oluyor. 

Araştırmalar gösteriyor ki ebeveynlerin yüzde 83'ü çocukları tarafından kasa sırasında beklerken abur cubur satın almak için taciz edilirken yüzde 75'i bu sağlıksız yiyeceklerden satın almak zorunda kalıyor.

Yumurta ve ekmek gibi temel gıdalar mı arıyorsunuz?  Bazı süpermarketler süt, ekmek gibi temel gıda ürünlerini girişten uzak bölgelere yerleştiriyorlar. Böylece hedefe ulaşmak için ilerlerken pek çok başka ürünle karşılaşırsınız.
Ayrıca bu ürünler de birbirinden uzağa yerleştiriliyor.
Bazen yumurta dükkanın en arkasında saklanır. Yumurta avı sizi tüm süpermarketi dolaşmaya zorlar. Daha fazla vakit geçirmek daha fazla para harcamaya yol açar.

İndirimli Ürünler en sonda
Promosyon ve özel indirimler genelde, daha görünür oldukları için sonlara doğru yerleştirilir. İnsanların yüzde 30'u indirimli ürünlerin ortada olmasındansa sonda olması durumunda almaya daha meyilli olduklarını söylüyorlar. Araştırmalara  göre, market alışverişlerinin yüzde 40'ı promosyon satışı. Ama ne kadarı sağlıklı, hayli tartılşılır.
Sebze ve meyveler
Taze meyve ve sebzeler genelde süpermarketlerin girişinde bulunur. Çünkü sağlıklı yiyecekler satın almak insanların modunu yükseltir ve onları daha az sağlıklı ürünler almak konusundan daha iyi hissettirir.

Fiyatlandırma stratejileri

İki tane keki 4 liraya almak bir fırsat değil, sadece matematiksel yanıltmaca. Kekin tanesi 3 lira ise, iki tanesinin 4 lira olması iyi bir pazarlıktır. Ama tekli kek fiyatına bakarsanız durumun çoğıu zaman öyle olmadığını anlarsınız.

Bilinmeyen fiyatlar

Çoğu müşterinin aşağı yukarı 20 temel ürün fiyatına dair fikri vardır. Bu ürünler genelde yok fiyatına satılır ancak diğer ürünlerin fiyatı yüksektir.

Süpermarketler daha çok satın almamız için sizi nasıl manipüle ediyor?

Kokuları kullanmak

Kokunun hatıralarla güçlü bir bağı var ve süpermarketler de iyi hatıraları canlandıracak, dolayısıyla satın alma dürtüsünü destekleyecek kokular barındırır. Yeni pişmiş ekmeğin kokusu size fırını hatırlatır ve bir bakmışsınız elinizde simitlerle marketten çıkmışsınız. 

Göze hitap
Süpermarketler, renkli yiyecekler ve görebildiğince promosyonlarla gözlere bir ziyafet çeker.
Birinci sınıf ürünler göz seviyesindedir.
Çocuklar için mısır gevreği ise belki alt raflarda olabilir. Çocuklar, ambalaj üzerindeki karakterlerle göz teması kurduğunda onunla bir bağ oluşturur ve daha çok almak ister.

Sesleri kullanmak

Süpermarkette çalan müzik, sizin satın alma alışkanlıklarınızı etkiler.
Yavaş müzikler markette daha uzun süre geçirmenizi sağlar örneğin. Bu da daha çok ürün satın almanız demektir.
Bazı süpermarketler yerlerini küçük karolarla döşer. Böylece hızlı ilerlediğinizi düşünürsünüz ve yavaşlarsınız.
Müzik ne aldığınızı da etkiler. Araştırmalar gösteriyor ki klasik müzik sizi daha pahalı şaraplar satın almaya iter. Fransız müzikleri Fransız şaraplarına yönlendirir.

Tatlaı kullanmak

Herkes bedava yemek sever. Araştırmalar gösteriyor ki insanların yüzde 75'i kendilerine ücretsiz yemek önerildiğinde kabul ediyor.
Şirketler ücretsiz deneme ürünü göndermeye de bayılıyor. Çünkü bunlar satışları inanılmaz artırıyor.
Ücretsiz deneme ürünleri ise bizim iştahımızı artırıyor, bize iyi hissettiriyor ve satın alma isteğimizi yükseltiyor.

Kadınların ve erkeklerin alışveriş zaaflarıKadınlar ve erkekler en fazla harcamayı ne zaman yapıyor?

 Alışverişe hazırlanmak sizi frenleyebilir

Alışverişe hazırlanmak, yalnızca ihtiyacınız olan şeyleri satın almanıza yardımcı oluyor.
Araştırmalar ayrıca alışveriş arabası kullanmanın daha çok ürün satın almanıza yol açtığını gösteriyor.
Eğer daha az ürün alacaksanız, ihtiyacınız olmayan şeylere yönelmemek için sepet kullanabilirsiniz.

Araştırma şirketlerinin çalışmalarına göre, İngiltere'de market alışverişlerinin yüzde 40'ı promosyon satışı.

Kadınlar erkekleri alışverişe nasıl razı ediyor?Erkekler özellikle de mağazalardan alışverişi genellikle seviyor. Ama kadınlar zorlansalar da onları alışverişe götürmeyi başarıyor. İşte kadınların ikna yöntemleri

 Daha az harcamak için beş öneri

  • Liste yapın ve ona sadık kalın
  • Kafanızda bir bütçe belirleyin
  • Mümkün olduğunca nakit harcayın
  • Açken alışveriş yapmayın
  • Online alışverişi deneyin

BBC

Yorumlar