Sinema-TV

2022 BAFTA Ödülleri adayları açıklandı

Oscar Habercisi BAFTA Ödülleri’nde 2022 Adayları Belli Oldu

2022 BAFTA Ödülleri adayları açıklandı

2022 BAFTA Ödülleri 13 Mart 2022 tarihinde Londra’da dağıtılacak. Bu tarih, 94. Akademi Ödülleri için nihai oylamanın başlamasından dört gün öncesine denk geliyor.

İşte 2022 BAFTA Ödülleri Adayları

En İyi İngiliz Filmi

  • After Love
  • Ali & Ava
  • Belfast
  • Boiling Point
  • Cyrano
  • Everybody’s Talking About Jamie
  • House of Gucci
  • Last Night in Soho
  • No Time to Die
  • Passing

En İyi Orijinal Senaryo

  • Being The Ricardos – Aaron Sorkin
  • Belfast – Kenneth Branagh
  • Don’t Look Up – Adam McKay
  • King Richard – Zach Baylin
  • Licorice Pizza – Paul Thomas Anderson

En İyi Uyarlama Senaryo

  • CODA – Sian Heder
  • Drive My Car – Ryusuke Hamaguchi
  • Dune – Dennis Villeneuve
  • The Lost Daughter – Magie Gyllenhaal
  • The Power of the Dog – Jane Campion

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

  • Caitríona Balfe – Belfast
  • Jessie Buckley – The Lost Daughter
  • Ariana Debose – West Side Story
  • Ann Dowd – Mass
  • Aunjanue Ellis – King Richard
  • Ruth Negga – Passing

En İyi Kadın Oyuncu

  • Lady Gaga – House of Gucci
  • Alana Haim – Licorice Pizza
  • Emilia Jones – Coda
  • Renate Reinsve – The Worst Person in the World
  • Joanna Scanlan – After Love
  • Tessa Thompson – Passing

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

  • Mike Faist – West Side Story
  • Ciarán Hinds – Belfast
  • Troy Kotsur – Coda
  • Woody Norman – C’mon C’mon
  • Jesse Plemons – The Power of the Dog
  • Kodi Smit-McPhee – The Power of the Dog

En İyi Erkek Oyuncu

  • Adeel Akhtar – Ali & Ava
  • Mahershala Ali – Swan Song
  • Benedict Cumberbatch – The Power of the Dog
  • Leonardo DiCaprio – Don’t Look Up
  • Stephen Graham – Boiling Point
  • Will Smith – King Richard

En İyi Yönetmen

  • After Love – Aleem Khan
  • Drive My Car – Ryûsuke Hamaguchi
  • Happening – Audrey Diwan
  • Licorice Pizza – Paul Thomas Anderson
  • The Power of the Dog – Jane Campion
  • Titane – Julia Ducournau

En İyi Film

  • Belfast
  • Don’t Look Up
  • Dune
  • Licorice Pizza
  • The Power of the Dog

İngilizce Olmayan En İyi Film

  • Drive My Car – Ryûsuke Hamaguchi, Teruhisa Yamamoto
  • The Hand of God – Paolo Sorrentino, Lorenzo Mieli
  • Parallel Mothers – Pedro Almodóvar, Agustín Almodóvar
  • Petite Maman – Céline Sciamma, Bénédicte Couvreur
  • The Worst Person in the World – Joachim Trier, Thomas Robsahm

En İyi Belgesel

  • Becoming Cousteau – Liz Garbus, Dan Cogan
  • Cow – Andrea Arnold, Kat Mansoor
  • Flee – Jonas Poher Rasmussen. Monica Hellström
  • The Rescue – Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, John Battsek, P. J. Van Sandwijk
  • Summer of Soul (or, When the Revolution Could Not Be Televised) – Ahmir “Questlove” Thompson, David Dinerstein, Robert Fyvolent, Joseph Patel

En İyi Animasyon Film

  • Encanto – Jared Bush, Byron Howard, Yvett Merino, Clarke Spencer
  • Flee – Jonas Poher Rasmussen. Monica Hellström
  • Luca – Enrico Casarosa, Andrea Warren
  • The Mitchells Vs the Machines – Mike Rianda, Phil Lord, Christopher Miller

En İyi Müzik

  • Being the Ricardos – Daniel Pemberton
  • Don’t Look Up – Nicholas Britell
  • Dune – Hans Zimmer
  • The French Dispatch – Alexandre Desplat
  • The Power of the Dog – Jonny Greenwood

En İyi Oyuncu Seçimi

  • Boiling Point – Carolyn Mcleod
  • Dune – Francine Maisler
  • The Hand of God – Massimo Appolloni, Annamaria Sambucco
  • King Richard – Rich Delia, Avy Kaufman
  • West Side Story – Cindy Tolan

En İyi Sinematografi

  • Dune – Greig Fraser
  • Nightmare Alley – Dan Laustsen
  • No Time to Die – Linus Sandgren
  • The Power of the Dog – Ari Wegner
  • The Tragedy of Macbeth – Bruno Delbonnel

En İyi Kurgu

  • Belfast – Úna Ní Dhonghaíle
  • Dune – Joe Walker
  • Licorice Pizza – Andy Jurgensen
  • No Time to Die – Tom Cross, Elliot Graham
  • Summer of Soul (or, When the Revolution Could Not Be Televised) – Joshua L. Pearson

En İyi Prodüksiyon Tasarımı

  • Cyrano – Sarah Greenwood, Katie Spencer
  • Dune – Patrice Vermette, Zsuzsanna Sipos
  • The French Dispatch – Adam Stockhausen, Rena Deangelo
  • Nightmare Alley – Tamara Deverell, Shane Vieau
  • West Side Story – Adam Stockhausen, Rena Deangelo

En İyi Kostüm

  • Cruella – Jenny Beavan
  • Cyrano – Massimo Cantini Parrini
  • Dune – Robert Morgan, Jacqueline West
  • The French Dispatch – Milena Canonero
  • Nightmare Alley – Luis Sequeira

En İyi Saç & Makyaj

  • Cruella -Nadia Stacey, Naomi Donne
  • Cyrano – Alessandro Bertolazzi, Siân Miller
  • Dune – Love Larson, Donald Mowat
  • The Eyes of Tammy Faye – Linda Dowds, Stephanie Ingram, Justin Raleigh
  • House of Gucci – Frederic Aspiras, Jane Carboni, Giuliano Mariana, Sarah Nicole Tanno

En İyi Ses

  • Dune – Mac Ruth, Mark Mangini, Doug Hemphill, Theo Green, Ron Bartlett
  • Last Night in Soho – Colin Nicolson, Julian Slater, Tim Cavagin, Dan Morgan
  • No Time to Die – James Harrison, Simon Hayes, Paul Massey, Oliver Tarney, Mark Taylor
  • A Quiet Place Part II – Erik Aadahl, Michael Barosky, Brandon Proctor, Ethan Van Der Ryn
  • West Side Story – Brian Chumney, Tod Maitland, Andy Nelson, Gary Rydstrom

En İyi Görsel Efekt

  • Dune – Brian Connor, Paul Lambert, Tristan Myles, Gerd Nefzer
  • Free Guy – Swen Gillberg, Brian Grill, Nikos Kalaitzidis, Daniel Sudick
  • Ghostbusters: Afterlife – Aharon Bourland, Sheena Duggal, Pier Lefebvre, Alessandro Ongaro
  • The Matrix Resurrections – Tom Debenham, Hew J Evans, Dan Glass, J. D. Schwaim
  • No Time to Die – Mark Bokowski, Chris Corbould, Joel Green, Charlie Noble

Yorumlar