Mutfak

Mutfak

Bayburt'un lor dolması tescillendi

Lor dolmasının coğrafi işaretini aldı. İşte Lor dolması tarifi

Mutfak

En güçlü antioksidan nar

Havaların soğumasıyla gribal hastalıklarda artış olduğunu belirten uzmanlar, hastalıktan korunmak için nar yemeyi ve nar suyu içmeyi öneriyor.

Mutfak

Çocuklar için 10 sağlıklı atıştırmalık tarifi

Çocukları abur cubur yiyeceklerden uzak tumak için, evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz, hem damağa hem sağlığa hitap eden 10 sağlıklı atıştırmalık tarifi

Mutfak

Elçin Oflaz'dan Raw food için çikolata

Yazar Elçin Oflaz, imza gününü çikolata yapımıyla süsledi. D&R'da sevenleriyle buluşan yazar Elçin Oflaz, hem "Raw Food Mucizesi" kitabını imzaladı hem de raw food beslenme şekline uygun çikolata yaptı.

Mutfak

Son 5 yılda yemek için turist sayısı arttı

Yemek turizminin geliştiğini belirten Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Tufan, dünyada gastronominin çok revaçta olduğuna ve büyük ilgi gördüğüne dikkati çekti.

Mutfak

İzmir kumrusu coğrafi işaret olarak tescillendi

İZMİR (AA) - İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir şambalisi ve İzmir lokmasının ardından İzmir kumrusunun da coğrafi işaret olarak tescil edildiğini bildirdi....

Mutfak

Şekine bakarak yararını anlayabileceğiniz meyveler

Bazı bitkiler şekillerine bakıldığında hangi tedavi yönetimde kullanılabileceği konusunda bize ipucu vermektedir.

Mutfak

Beyaz lahana turşusu tarifi

Turşunu yaparak beyaz lahanaya probiyotik özellik kazandırabilirsiniz. Ancak turşu içine eklenen tuz, probiyotik miktarının azalmasına neden olabilir.

Mutfak

Atıştırma alışkanları anketine göre niçin atıştırılıyor?

Çoğu insan can sıkıntısından, gençler stresle başa çıkmak için atıştırıyor. 18–34 yaş arasındakiler haftada en az üç kez sabah saatlerinde atıştırmadan edemiyor.

Mutfak

Gastrofiziğin bize faydası ne?

Gastrofizik araştırmalarına göre, yemek yerken nelere dikkat edilebilir?