Kültür Sanat

PEN International'ın yeni başkanı Burhan Sönmez

Gioconda Belli ve Ben Okri ile birlikte PEN International‘ın başkanlığına aday olan Burhan Sönmez, seçimden galip çıkan isim oldu

PEN Internationalın yeni başkanı Burhan Sönmez

PEN International‘ın yeni başkanı Burhan Sönmez oldu.

Uluslararası Yazarlar Birliği PEN'in Twitter hesabından paylaşılan açıklamada, PEN üyelerine teşekkür ederek, "Bu onur ve sorumluluk benim asil organizasyonumuzun başkanlığı görevini yerine getirirken aklımda ve kalbimde tutacağım" dedi.

PEN, ismi İngilizce, poets (şairler) ve playwrights (piyesçiler), essayists (denemeciler) ve novelists (romancılar) kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor. 

Burhan Sönmez kimdir?

1965’te Haymana’da dünyaya gelen Burhan Sönmez, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

Uzun yıllar İngiltere’de yaşayan Sönmez’in ilk romanı Kuzey, 2009 yılında yayımlandı. İkinci romanı Masumlar 2011'de çıktı. İstanbul İstanbul 2015'te ve Labirent 2018’de yayımlandı. Son romanı Taş ve Gölge 2021'de okurlarla buluştu.

Sönmez, 2017 yılında New York’ta verilen Vaclav Havel Ödülü’nü, 2018 yılında ise Londra’da verilen EBRD Edebiyat Ödülü’nü aldı. Masumlar ile 2011 yılı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Edebiyat Ödülü'ne değer görüldü. Aynı zamanda İzmir Saint Josef Ödülü’nü aldı.

Bir Dersim Hikâyesi (Metis, 2012), Bana Adını Söyle (YKY, 2014) ve Gezi (Almanca, Binooki, 2014) adlı öykü derlemelerine öyküleriyle katılan Burhan Sönmez, Bursa Yazın ve Sanat Derneği tarafından verilen 2015 yılı Öykü Onur Ödülü’nün de sahibi oldu.

Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat için Vakıf’ın da (TAKSAV) kurucuları arasında yer alan Sönmez’in romanları 40’tan fazla ülkede yayımlanıyor.

Yorumlar