Dünya

Başka ülkelere yerleşen yabancılara kolay yaşam için 5 öneri

Farklı ve kültürüne çok da aşina olunmayan bir yere yerleşildiğinde hayatı kolaylaştırmak adına atılacak adımlar.

Başka ülkelere yerleşen yabancılara kolay yaşam için 5 öneri

Türkiye pek çok yabancının ilgisini çekerken, insanlardan bir kısmı turistik amaçla, bir kısmı da yerleşme amacıyla geliyor. Sigorta şirketi Demir Sağlık, göçmenlerin  yerleştikleri ülkelere ve bilhassa da Türkiye’ye adapte olma sürecini hızlandırmak için bazı tavsiyelerde bulundu. 

Ülkenin dilini öğrenmeye çalışın: Türkçe öğrenmesi zor bir dil olsa da en azından günlük hayatta ihtiyaçları karşılayacak kadar dil öğrenmek önemli. Dil öğreten çeşitli uygulamalarla başlangıç yapabilir, komşunuzla, mahallenizdeki esnafla konuşup pratik yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Yaşadığınız mahalleyi öğrenin: Yerleştiğiniz bölgede ihtiyaç duyabileceğiniz kurumları önceden belirleyip yerlerini öğrenin. Hastane, eczane, elektrikçi, tamirci gibi ne zaman ihtiyaç duyulacağı belli olmayan yerleri araştırın. Gerek telefonunuzdaki harita uygulamalarına gerek kağıttan bir haritaya bu yerleri işaretleyin.

Acil telefonları not edin: Acil yardım, itfaiye, polis imdat, elektrik arıza, doğalgaz arıza, su arıza, zehir danışma telefonlarını evde kolayca görebileceğiniz bir noktaya yazın. 

Ulaşım kartı edinin: Şehirde ne sıklıkta toplu taşıma kullanacağınızı hesaplayın. Çok kullanmanız gerekiyorsa aylık olarak satılan ulaşım kartlarından alabilirsiniz. Ayrıca saatler ve rotalar için belediyelerin otobüs, metro tarifelerini içeren uygulamaları indirebilirsiniz. Benzer şekilde taksi için de kullanabileceğiniz uygulamaları araştırın. Son zamanlarda çok popüler olan elektrikli scooterları tercih ediyorsanız bunların da uygulaması telefonunuzda bulunsun.

Sağlık sigortası yaptırın:  Ne zaman hastaneye veya doktora gidilmesi gerektiği belli olmaz. Acil bir durumda hangi hastaneye gidilmeli, hangi hizmete ne kadar ödemek gerekir, neresi daha uygundur gibi pek çok soru ortaya çıkabiliyor. Söz konusu sağlık olunca kafanızın rahat olması için mutlaka bir sağlık sigortası yaptırın. 

Yorumlar