makedonya

Turizm

İlk Mucize Manastırı, Bogomiller, Pomak Türkleri ve Sarı Saltuk'un vasiyeti

Asıl adının Yeremya olduğu da söylenen Papaz, Makedonya’nın Bogomil kasabasında doğduğu için Papaz Bogomil olarak anıldığı söylenmektedir.

Kültür Sanat

Vevçani karnaval renkli görüntülere sahne oldu

Makedonya'nın en eski karnavalı olarak bilinen Vevçani Karnavalı başladı.

Dünya

Makedonya'nın yeni ismi için imzalar atıldı

Yunanistan ve Makedonya arasında çeyrek asrı aşkın süredir devam eden "isim sorununun" çözümüne yönelik tarihi anlaşma imzalandı.

Dünya

Makedonya'nın yeni ismi: Kuzey Makedonya Cumhuriyeti

Makedonya Başbakanı Zaev, düzenlediği basın toplantısında, iki ülke arasındaki isim sorununun çözümüne yönelik varılan karar hakkında bilgilendirmede bulundu.

İslamiyet

Öğrencisi sayesinde Müslüman oldu

Makedonyalı kadın akademisyen, eğitim için Türkiye'den ülkesine gelen öğrencisinden İslam dini hakkında bilgi almasının ardından Müslüman olmaya karar verdi.

Turizm

Makedonya'nın Matka Kanyonu

Makedonya'nın başkenti Üsküp'ün 15 kilometre güneybatısında, Treska Nehri'nin devamında bulunan Matka Kanyonu, her mevsim turistlerin ilgisini çekiyor.

Mitoloji

Antik çağdan kalma Vevçani Karnavalı

Makedonya'nın en eski festivali, Vevçani Karnavalı'nın 1.400 yıllık geçmişi olduğuna inanılıyor. Festival her yıl ilginç maske ve kostümlerle renkli görüntüler yaşatıyor.

Dünya

Üsküp'teki Tophane Merkez Camisi'nin temeli atıldı

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından Makedonya'nın başkenti Üsküp'te inşa edilecek Tophane Merkez Camisi'nin temeli atıldı.