Turizm

Şef Danilo Zanna Floransa'yı anlattı

MasterChef programının sempatik jüri üyesi Danilo Zanna, doğup büyüdüğü ve hem ruhu hem bedeni besler dediği Floransa'yı anlattı.

Şef Danilo Zanna Floransayı anlattı

Elin Oğlu TV programı ile isminden söz ettiren, yeni sezonda TV8 Ekranında yayınlanan MasterChef programında jüri koltuğunda izleyicilere tekrar “Merhaba” diyen MAG yazarı Danilo Zanna, alternatif tatil rotasını yeni yazısında kaleme aldı.

Doğup büyüdüğü şehir olan Floransa’yı anlatan Danilo Zanna, tarih ve sanat ile ilgilenen seyahat tutkunlarına MAG Eylül sayısında öneriler sunuyor.

Özellikle şeflik kariyeri ile başarılı projelerde yer alan Zanna, İtalya’ya sadece makarna, pizza ve tiramisu gözüyle bakmamayı da ekliyor. İtalya’nın sokak lezzetleri konusunda geniş bir yelpazeye sahip olduğunu belirten Zanna, “ Aslında işkembe, acı keskin domates sosu, soğan, kereviz ve istenilen malzeme ile tatlandırılabilir. Genelde sandviç şeklinde satılır ama özel bir restoranda tabakta da servis edilebilir. Bana soracak olursanız Lampredotto’yu sokakta yemelisiniz. Kesinlikle lezzet konusunda daha iyi bir sonuç alabilirsiniz” diyerek lezzet meraklılarına da sesleniyor.

"Eğer bir restoranın önünde menü, fiyat ve yemek fotoğrafları varsa, oradan kaçın"

Şef Danilo Zanna “Dünya’nın neresine giderseniz gidin eğer bir restoranın önünde menü, fiyat ve yemek fotoğrafları varsa kesinlikle o restorandan hemen uzaklaşmalısınız” diyor.

Oyuncu Hande Doğandemir’in kapak yıldızı olduğu MAG Eylül sayısı, www.magdergi.com.tr , Turkcell Dergilik, Google Play, Apple Store, Issue, Türk Telekom ve seçkin kitapçılardan edinilebiliyor.

Yorumlar