Turizm

Bakan Elvan: Her şey dahil sistemden çıkılmalı

Bakan Elvan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki 3. Turizm Şurası'nda yaptığı konuşmada, turizmin, 60 yıldır kesintisiz büyüyen sektörlerin başında geldiğini söyledi.

Bakan Elvan:  Her şey dahil sistemden çıkılmalı

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, turizmde 2023 hedefine, 50 milyon turist ve 50 milyar dolarlık gelire ulaşılması için mutlaka turizm dönüşüm programının hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, "Orta Vadeli Programımıza, bu dönüşümün gerçekleştirilmesi için turizm stratejisinin gözden geçirilerek revize edilmesi için bir adım atılması hususunu koyduk." dedi.

Elvan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki 3. Turizm Şurası'nda yaptığı konuşmada, turizmin, 60 yıldır kesintisiz büyüyen sektörlerin başında geldiğini söyledi.

Son 15 yılda dünyadaki turist sayısının ikiye katlandığını, sektörün dünya gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 10'unu aldığını anlatan Elvan, turizmin gelecek dönemde ülkeler için önemli bir gelir kaynağı olmayı sürdüreceğini dile getirdi.

Elvan, turizmde 2023 hedefine, 50 milyon turist ve 50 milyar dolarlık gelire ulaşılması için mutlaka turizm dönüşüm programının hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Turizme yönelik stratejinin gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Elvan, "Orta Vadeli Programımıza, bu dönüşümün gerçekleştirilmesi için turizm stratejisinin gözden geçirilerek revize edilmesi için bir adım atılması hususunu koyduk. Bu adımı mutlaka atmamız gerekiyor, eğer 2023 hedefine ulaşmak istiyorsak." diye konuştu.

- "Her şey dahil sistemden çıkılmalı"

Elvan, ülke turizminin zayıf yönlerine değinerek, gelen turistle elde edilen gelir kıyaslandığında, gelirin düşük kaldığını söyledi. Turizm gelirlerinin artırılması gerektiğini vurgulayan Elvan, daha yüksek gelir gruplarına hitap edecek bir yaklaşımın ortaya konulması gerektiğinin altını çizdi. Elvan, "Yavaş yavaş her şey dahil sistemden çıkacak bir yol haritasını mutlaka ortaya koymamız gerekir. Turizmin çeşitliliği yönünde zayıfız. Turizm merkezleri, turizm gelişme ve koruma bölgeleri sayımız çok fazla. Buralara ciddi yatırımlar yapıyoruz, mutlaka bu noktalarda önceliklendirmeye gitmemiz gerektiğini düşünüyorum." ifadesini kullandı.

Tanıtım konusunda da atılması gereken adımlar olduğunu dile getiren Elvan, çok sayıda fonun değişik şekillerde turizme destek vermesinin bütüncül bakış açısını ortadan kaldırdığını bildirdi.

- "Türkiye, açık hava müzesi"

Anadolu coğrafyası Türkiye'nin, adeta bir açık hava müzesi konumunda olduğuna dikkati çeken Elvan, ülkede hizmet kalitesi ve otel standartlarının yüksek seviyede olduğunu belirtti.

Elvan, bundan sonraki süreçte Türkiye'yi 2023'e taşıyacak bir stratejinin ortaya konulması gerektiğine işaret ederek, "Destinasyon odaklı tanıtım metodolojisini ve alan yönetimini mutlaka uygulamaya geçirmeliyiz. Kültürel değerimizi dünya yeterince tanımıyor. Turizmi çeşitlendirici yaklaşımlar ortaya koymamız gerekiyor." dedi.

Turizm politikalarıyla yatırımların uyumlu olması gerektiğine de dikkati çeken Elvan, kamu özel iş birliğinde daha esnek modeller ortaya konulabileceğini kaydetti.

Yorumlar