Teknoloji

Türklerin kullanmayı en çok sevdiği emojiler

Türkiye'de en çok kullanılan emojiler arasında; gözlerle gülen emoji, mutluluk gözyaşı, öpücük gönderen yüz, kırmızı kalp, katlanmış eller ve ukala kendini beğenmiş emoji yer alıyor.

Türklerin kullanmayı en çok sevdiği emojiler

Dünya Emoji Günü’nü kutlamak amacıyla, Türkiye’ye özel üretilen AR filtre oyununu duyuran Facebook ve Instagram hikayelerinizde paylaşabilecek oyunun yanı sıra Türkiye’deki kullanıcılar tarafından en çok kullanılan emojileri paylaştı. 

Kadınlar erkeklerden daha fazla emoji paylaşıyor

Facebook'un açıklamasına göre; Dünya genelinde son üç ayda oluşturulan gönderilere bakıldığında kadınların erkeklerden daha fazla emojili gönderi paylaştı. Türkiye genelinde en çok kullanılan emojiler mutluluk gözyaşı, kırmızı kalp, katlanmış eller ve ukala kendini beğenmiş emoji oldu.

Emoji kullanımında kadınların ilk 5’inde öpücük gönderen yüz, kırmızı kalp, mutluluk gözyaşları, kollarını kavuşturan insan ve kalpli gülen yüz varken erkeklerin ilk 5’inde mutluluk gözyaşları, ukala kendini beğenmiş gülen yüz, kahkahaya boğulan  emoji, kırmızı kalp ve gözlerle gülen emoji var.

 X, Y ve Z jenerasyonunun favori emeojileri

Z jenerasyonunun emoji klavyesinde en çok rağbet gören emoji mutluluk gözyaşları döken emoji olurken, bunu kırmızı kalp ve kahkahaya boğulan emoji takip ediyor.

Y jenerasyonunun en çok kullandığı emoji ise mutluluk gözyaşları, ukala kendini beğenmiş emoji ve aynı Z jenerasyonunda  olduğu gibi kahkahaya boğulan emoji. X jenerasyonu ile bu diğer iki jenerasyonda ortak emoji kullanımı çıkmadığı görülüyor: katlanmış eller emojisi öne çıkarken, bunu öpücük atan yüz ve gül emojileri takip ediyor.

Türkiye’de en çok kullanılan emojiler arasında doğum günü pastası, şeker, çikolata ve fincan var. Öne çıkan başka bir veri ise yeni gelen emojiler arasında zeytin emojisinin bulunması. 

Yorumlar