Değişim İçeriden Başlar

17 Nisan 2018 Salı
Değişim İçeriden Başlar
Değişim İçeriden Başlar

Hayatımızı öylesine telaş ile yaşıyoruz ki; bir mola verip resmin dışına çıkamıyoruz. Bütünü ‘göremediğimiz için detayların endişesinde boğuluyoruz. Birçoğumuz için geç bir dönemde, durduğumuzda ise bir çok şeyin beyhude olduğu kanaatine varıp üzülüyoruz. Bu günden sakinleşmek için, sonsuz bir şifa için ne yapılabilir sorusuna seçeneklerden bir tanesi ile cevap vermek istiyorum.

Bu gün sizlerle meditasyon hakkında kısaca bir bilgilendirme yazısı paylaşmak istiyorum. Öncelikle medistasyon nedir? Meditasyon anda kalabilmenin egzersizlerinin yapılabileceği en güzel metodlardan bir tanesidir.  Hiçbir şey düşünmediğiniz fakat varlığınızın farkında olduğunuz bir konumdur. Sizin için ne geçmiş ne de gelecek ile ilgili hiçbir düşünce yoktur.  Anın ve dolayısı ile gerçeğin farkına vardığı bir konumdur. Anda geçmiş veya gelecek yoktur sadece siz ve içinde bulunduğunuz göreceli zaman vardır. 

Meditasyonun amacı, zihnimizi sürekli barış içerisinde, içsel ve dışsal çatışmalardan uzak tutmaktır. Şayet zihnimiz sakin değilse yaşam şartlarımız iyi olsa dahi hayatımızda mutlu olmamız mümkün değildir. Sürekli bir şeylerin eksikliği peşinde koşarken buluruz kendimizi.  Zaman içinde, dengeli olmayan, aşırı heyecanlar ve ümitsizlikler arasında gidip gelen  mutlu olmak için nedenler arayan zihnimizle savaşmak yerine; zihinsel dengemizi kurmayı ve yaşamımızda var olduğumuz müddetçe yaşanacak gel-gitlerden, karışıklıklardan, kaybedişlerden, kazanışlardan, heyecanlardan, endişelerden, kaygılardan etkilenmeden, yaşanması gerekeni  “ mutluluğu” yaşamayı öğreniriz.  İnsanın özü ile kurabileceği bağlantı onu bu mutluluğa ulaştıracak yegane yoldur.

Hint, Tibet, Çin kaynaklarından görüldüğü üzere kadim belgelerden edinilen bilgilere göre meditasyon doğuda  binlerce yıldır uygulanmaktadır. Doğuda binlerce yıldır kullanılan bu metod ile batı 60’lı yıllarda tanışmıştır. Aslında bu metod önceden de bilinmektedir.  13. Yy. Fransiskan ve Dominikan rahiplerin uyguladığı, aralarında uzun esler verilen ve “Lectio Divina” İncil okuma tekniğide bir tür meditasyondu. Protestan devrimi, Katolik Kilisesi’nin kuralları ve matbaanın keşfi ile unutuldu. Yine ilk dönem İslam’da aynı örnekleri bulmak mümkündür. Neredeyse binlerce çeşit meditasyon yöntemi vardır.  Uygulamada olanlar ise;

Dinsel Meditasyon : Dua, tespih, zikir, namaz, tefekkür

Belli bir objeye konsantre olunarak yapılan meditasyon

Belli bir mantranın tekrarı ile uygulanan meditasyon

Ses, müzik, tını meditasyonu

Raja Yoga meditasyonu

Laya Yoga meditasyonu

Yantra (Ezoterik diagramlar) ile yapılan meditasyon

Çakra konsantrasyonuna dayanan meditasyon

Tantrik (Maithuna) Meditasyonu

Mandala Meditasyon

Meditasyon için her gün aynı zaman dilimini kullanmak en doğru şeklidir. Yapılacak yerin havadar, sakin ve temiz olması önemlidir. Meditasyonda fiziksel engeller; gereksiz yere yer değiştirmek, sabit oturamamak, disiplinin terk edilmesi, bedene aşırı bağımlılık, maddeye olan aşırı bağımlılık, çeşitli hastalıklar, tartışmacı kişilik, elverişsiz çevre, kötü arkadaşlar, egoizm, yoğun cinsel vs. dürtüler, zaaflar, aşırı yemek yemek, düzensizlik, uygulama kurallarına uymamak, çok konuşmak, dile hakim olamamaktır. Zihinsel engellerimiz ise  Öfke, kötümserlik, şüphecilik, rüyalar, yanılgılı hoşnutluk, korkular, kararsızlık, sebatsızlık, şuuraltının gücü, hüzün, kindarlık, sabırsızlık, kıskançlık, hatıralar, zihinsel tartışmalar, önyargılar, hoşgörüsüzlük, fundamentalizmdir.

Meditasyon kendi inanç sisteminize göre yapacağınız tercih ile kazanacağınız faydalar değişmeyecektir.  Araştırmacılar, meditasyonun, olumlu düşünceyle ilgili olduğu belirlenen beynin sol ön kısmının aktivitesini artırdığını gözlemledi. Bağışıklık sistemini ve beyni olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Konsantrasyon kabiliyetini artırmakla beraber stres seviyesini düşürerek, kalitesi yüksek bir yaşamı desteklemektedir. Enerji bedenin olumlu etkilenmesi ile birlikte çakraların doğru şekilde çalışmasını desteklemektedir.  

Şimdi durmanın dinlenmenin ve içimize özümüze dönmenin zamanıdır. An’da kalmanın, an’ı yaşamanın ve dengede olmanın zamanıdır. Bir adım ile değişebilir, bir adım ile değiştirebiliriz. Değişim içeriden başlar, kendinize el verin. Sonsuz sevgiyle kalın….

                                                                                                                     Havvanur İNCEKARA

                                                                                                                        Şifalı Taşlar Uzmanı

                                                                                                                     Karma&Spritüel Astrolog

                                                                                                               İncekarahavvanur@gmail.com

                                                                                                                 twitter : @havvanurincekar

                                                                                                   instagram: @havvanurincekara_sifali_taslar/