Yıldönümü Sendromu Nedir?

20 Nisan 2022 Çarşamba
Yıldönümü Sendromu Nedir?
Yıldönümü Sendromu Nedir?

Her ne kadar bizler dünya geldiğimiz de kan bağı dışında bir bağımız olmadığını zannetsekte geçmiş kuşaklarda yaşanan tüm olaylar ile de bağlıyız. Bir şekilde tamamlanmamış olaylar gelecek kuşaklarda kendilerini tamamlamak için tekrara düşüyorlar. Bunu basit şekilde anlatmak gerekir ise hayatınızda yarım kalan konuların zihninizde nasıl da tekrar ettiğini gözlemleyebilirsiniz. Çünkü yeni bir sayfa açmak olumlu ya da olumsuz bir sonuca ulaşmak ile mümkün oluyor. İşte bu durum aile ve köklerimizde benzer şekilde çalışmaya devam ediyor.

 Psikoanaliz üzerine çalışmalar yapan Jung ve Hildgard kollektif bilinçaltı çalışmalarında bazı tespitlerde bulunarak deliller ile kanıtlamışlardır. Gard’ın “Yıldönümü Sendromu” adını verdiği çalışmasında aynı tarihte, aynı yaşta ve aynı periyotta gerçekleşen mutlu yada mutsuz hatta travmatik olayların yıllar sonra tekrarladığını gösteriyor. Bilim adamı Ruppert Sheldroke ailedeki yakın kişilerin tümün birbirine bağlayan morfojenik dalgalar olduğunu belirtiyor. Hayattaki olguların çoğunlukla bir anlamı olan döngülerle tekrar ettiğini idda eder.

Bizler bunu nasıl gözlemleyebiliriz?

Yıldönümü sendromu torunun dedesiyle aynı yaşa geldiği tarihlerde benzer olaylarla karşılaşması şeklinde ortaya çıkabilir. Bir hastalık, kaza, iflas vs. gibi. Yine  aynı şekilde mutlu olaylarında tekrarı söz konusu olabilir. Yeni dünyaya gelen bir bebek dede, nine veya bir başka aile ferdinin doğum ya da ölüm yıldönümünde doğabiliyor. 

Örneğin, bir kayıp, düşük, vefat eden bir bebek, çok sevilen bir evcil hayvanın kaybı, göç, savaş, travmatik bir kaza, hastalık, bir uzvun kaybı, bir kişinin aileden dışlanması ya da terk etmesi, aile de bir cinsiyete yönelik ayrımcılık yapılması gibi durumlarda tutulmamış yaslar, açıklanmamış konular yarıda bırakılmış, tamamlanmamış yas bırakır. Bir sonuca bağlanmadıkça birey olarak görülsek de ailemizin hatta yaşadığımız toplumdaki kollektif olayların etkisini yaşamlarımızda tekrarlayabiliriz.

Sizi Sizin hayatlarınızda tekrarlar nelerdir?

                                                                                                              Havvanur İncekara 

                                                                                                      Aile Danışmanı & Aile Dİzimi Uygulayıcısı
                                                                                                  Sosyolog & Astrolog & Şifalı Taşlar Uzmanı
                                                                                                       www.havvanurincekara.com
                                                                                                   email:
incekarahavvanur@gmail.com
                                                                                                   twitter: @havvanurincekar
                                                                                                   İnstagram: @havvanurincekara
                                                                                                   facebook : havvanurincekara