Tios Antik Kenti Kadimlerin Mirası

27 Ağustos 2021 Cuma
Tios Antik Kenti Kadimlerin Mirası
Tios Antik Kenti Kadimlerin Mirası

Size Tios antik kentinden bahsetmek istiyorum.  Zonguldak ilinin Çaycuma beldesinde Filyos’ta bulunuyor. 2006 yılında başlayan kazıların oldukça ağır aksak ilerlediğini fotoğraflardan anlayabilirsiniz.  Muhteşem topraklara sahibiz her yerinden tarih fışkırıyor ve kesinlikle bir turizm cenneti olmakla beraber aynı zamanda cehaletimizle yok ettiğimiz milli servetlerimizi ne yazık ki değerlendiremiyoruz.

Bugün gidip ziyaret edeceğiniz kısım tapınak bölgesidir. Çalışmalar daha çok tapınak çevresindedir. Kalıntılar ise Karadeniz Ereğli Müzesinde sergileniyor. Ortaya çıkarılan eserler daha çok yazıtlardır. Özellikle kent tarihi ile ilgili bilgiler bulunuyor. Yine tarihte yalancı peygamber olarak bilinen Alexandros’a adanmış adak steli de bulunuyor.

Bu antik kentin bulunduğu ve çoğu kısmı açığa çıkarılmamış bulunmasına rağmen birinci derece sit alanı olmaktan üçüncü derece sit alanı kategorisine alınmasına satışına ve inşa edilmeye açık hale geliyor.  Dolayısı ile daha fazla ilgi görmeyi, ziyaret edilerek sahip çıkılmayı hak ediyor. Kazı çalışmalarının  başkanı Dr. Sümer Atasoy, antik kent için alınan kararı eleştirdiği sözleri eklemeyi de uygun görüyorum.  “Tios’un kuruluşu MÖ 7. yüzyıla dayanıyor. Tios antik kenti Türkiye’nin Karadeniz kıyılarında, üzerine modern şehir inşa edilmemiş, kazılan tek antik kent özelliği taşıyor. Bu Karadeniz’in tarihini yok edecek bir karardır.”

Ve yazımı şu enteresan bilgi ile bitirmek istiyorum tüm antik tapınakların çevresinde defne ağacının bulunması nasıl bir tevafuktur.

Havvanur İncekara - Mistikalem.com

 Şifalı Taşlar Uzmanı

Karma&Spritüel Astrolog

www.havvanurincekara.com
                                                                                                            email: İncekarahavvanur@gmail.com
                                                                                                                   twitter : @havvanurincekar
                                                                                                 instagram: @havvanurincekara_sifali_taslar
                                                                                                      facebook: havvanurincekara.sifalitaslar