Birlikte Şifalanıyoruz

27 Mart 2018 Salı
Birlikte Şifalanıyoruz
Birlikte Şifalanıyoruz

 Günlerdir ne yazarsam hepimizin ve bütünün faydasına olur diye düşünüyorum. Ve hayatın okul olarak bizleri, geçtiğimiz her süreçte bir arayış içerisine düşürdüğünü anımsadım. Hayat yolumuzda bizleri süreçlerimiz de destekleyecek denenmiş yöntemleri paylaşmaya karar verdim.

 EFT (Emotional Freedom Technique) Duygusal özgürleştirme tekniği nedir?

 Her şey enerjidir dolayısı ile bizlerde enerjiyiz. Tüm yazılarımda ilk olarak anımsamanızı istediğim husus budur. EFT, bilincimize, geçmişte yaşadığımız bir olayın bırakmış olduğu duygusal kayıt ve izlerin,  parmaklarımızla dokunarak birkaç dakikada şifalanabileceğimizi ve bedenimizi iyileştirebileceğimiz bir yöntemdir. Kadim şifa yöntemlerinden, Akapunktur, Akuprosür, Reiki ve yakın tarihte ortaya çıkmış olan NLP bir bileşimi olan EFT, bu yöntemlerin işleyişini de temel alır. Vücudumuzda bütün organlara ve dokulara ulaşan enerji merkezleri bulunur. Bu merkezler ile evren ile enerji sirkülasyonu sağlarız. Bu enerji merkezlerinde çeşitli nedenlerden dolayı oluşan blokajlar, fiziksel hastalıklara yol açmakla birlikte duygularımızı da etkiler. Yaşamış olduğumuz olumlu ve ya olumsuz her olay, karşılaşdığımız her durum üzerimizde etki eder.  Meridyen ve çakralarımız psikolojimiz ile birbirine bağlıdır.

 EFT uygulanması basit bir yöntemdir. Duygusal sorunu tespit ederek, soruna odaklanmak ve bu sırada bedenimizde ki meridyen noktalarına belli sayılarda hafifçe vurmaktan oluşur. ( Resimde bu noktaları görüyorsunuz.) Bu yöntemi kendinize uygulamanız risksizdir fakat başkasına uygulamak için uzman olmak gerekir. Bu tekniği fobiler (su, köpek, kedi vs.) , bağımlılıklar (sigara, içki vb.), stres, panik atak, güvensizlik, evham, çeşitli negatif duygular (kıskançlık, öfke, özlem), depresyon, migren veya değişik vücut ağrıları, ayrılık sonrası yaşanan aşk acısı, aşırı kilo, aşırı zayıflık, cinsel problemlerde kullanabiliriz.  Daha köklü problemlerde ise tekniği EFT terapisti veya psikoterapistle uygulamaya koyulması, temel sorunu, bütün yan açılarıyla birlikte ve doğru tespit etmek önem arz eder.

 EFT yöntemi Amerikalı bir mühendis ve NLP uzmanı olan Gary Craig’in  Amerikalı klinik psikolog Roger Callahan’ın düşünce alanı terapisinden yola çıkarak geliştirdiği bir yöntemdir. Rogger Callahn normal psikoterapinin yanı sıra doğu felsefeleri ve tekniklerini araştırır. Su fobisi olan bir hastasını tedavi ederken hastanın suyun düşüncesinin dahi midesini bulandırdığını söylemesi üzerine, hastasının mide ile doğrudan bağlantılı meridyenine hafifçe vurmak fikri gelir. Hemen yüzün altındaki bu meridyene yapılan  vuruştan sonra bu mide bulantısı geçer, su fobisinden de kurtulur. Bu şaşırtıcı sonuç neticesinde Gary Graig;

“ Tüm negatif duyguların nedeni bedenin enerji sistemindeki bozukluğuna bağlıdır.”  fikrini benimser. Öncelikli olarak değiştirmek istediğiniz duygu ya da durumu tespit etmelisiniz. Mesela; sosyal ortamlarda kendimizi ifade edemiyorsak;

1.       Aşama

Toplum önünde konuşmaya korkuyorum.

2.       Aşama

Toplum önünde konuşmaya korkuyorum buna rağmen kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.

Şeklinde düzenleyebiliriz. Sorunumuzu ifade eden cümleyi söylerken istediğiniz eli kullanabilirsiniz. Vuruşları işaret ve orta parmağınızın ucuyla yapacaksınız. Her noktaya yaklaşık yedi vuruş uygulamalısınız. Vuruşları, kaşın başı, gözün yani, gözün altı, burnun altı, dudağın altı, köprücük kemiği, koltukaltı, başın tepesine yapmak başlangıç için yeterli olabilir.  Örneklediğim cümleleri kendi sorununuza uyarlayarak deneyimleyebilirsiniz. Küçük rötuşlar yapmanızda faydalanacağınız bu yazı neticesinde daha derin sorunlarınız için uzman yardımı almayı unutmayın. 

Hatırlamayalım değişmeyen tek şey değişimdir.

                                                                                              Havvanur İNCEKARA
                                                                                               Şifalı Taşlar Uzmanı
                                                                                         Karma&Spritüel Astrolog
                                                                                   İncekarahavvanur@gmail.com
                                                                                     twitter : @havvanurincekar
                                                                      instagram: @havvanurincekara_sifali_taslar/