Önce kabile olun

28 Temmuz 2019 Pazar
Önce kabile olun
Önce kabile olun

Bir küçük kabile düşünün. İçinde şifacı yaşlı pörsümüş teyzesi, akıllı bilinçli karar alabilen adamı, besleyici kollayıcı etine dolgun özverili annesi, genç körpe keyifli, deneyimsiz neşeli ateşli kızları/oğlanları, küçük yaramaz coşkulu çocukları, agresif sert eylemci savaşçıları, öte yandan aptalları, zekileri, bilgeleri cahilleri, titizleri pasaklıları, güzelleri çirkinleri olan. Böyle bir kabile de hayat tüm döngüleriyle olacak, her biri ötekini besleyecek ve dinamik bir çember olarak el ele yaşamlarını sürdüreceklerdir.

Fakat modern dünyada bu tip çemberleri pek göremezsiniz, çünkü akılcı yapı ayrıştırma eğilimindedir. Zenginler bir yerde oturur, zekiler bir yerde toplanır, güzeller bir mekâna takılır, agresifler bir çete olur vs. Böylece çember oluşmaz ve her grup, kırık bir tekerlek gibi tökezler durur. Dahası her bir grup birbirine destek olmak yerine düşman olur, böylece hayat çemberi yerine kısır döngüler oluşur.

Her birimiz bir kabileyiz aslında. İçimizde her yanımız, zıddıyla mevcut. Fakat sadece “iyi” yanlarımızı parlatma ve öne çıkarma histerimiz yüzünden sonuçta kısır döngülerden ibaretiz. Çoğunlukla tam anlamıyla bir şey değiliz. Şifacı değiliz mesela çünkü pörsümek istemiyoruz, akıllı adam da değiliz çünkü onun düşünmek için içe döndüğü anlardan kaçıyoruz. Anne değiliz tam olarak çünkü bereketli tanrıça figüründense vogue kapağındaki manken olmak istiyoruz. Savaşçı değiliz çünkü uyumsuzluk göstermek hoş değil. Bilge değiliz çünkü bilge olabilmek için önce cahil olmak gerek, bunu kabul etmek istemiyoruz.

Sonuçta oluşan dengesizlikten dolayı, zıtları dışarıdan çekiyoruz. Çirkinler, cahiller, aptallar, saldırganlar, acaipler hep dışarıdan geliyor bize. Bunun da bir nimet olduğunu görmeksizin daha çok duvar örüyoruz.

Korunduk sanıyoruz, kendimizi koruduğumuz şeyin birlik duygusu, izah edilemez bir tam olmak hazzı olduğunu görmeksizin.

Her şey zıttıyla kaimdir.

Zıttı da kabul eden ve lüzumunca besleyen tam olur. Zıttından iğrenen kaçan, eksik olur ve bilinçsizce eksiğini dışarıdan çeker durur.

Sağlam ve bütün bir birey mi olmak istiyorsunuz?

Önce kabile olun.

Caput Draconis - mistikalem.com

www.zamazihingo.com/