Herkes niçin kalp ekonomisi öğrenmeli?

12 Haziran 2022 Pazar
Herkes niçin kalp ekonomisi öğrenmeli?
Herkes niçin kalp ekonomisi öğrenmeli?

İnsan kısıtlı bir varlık. Zamanı kısıtlı, ilgisi, odağı sınırlı, fiziksel imkanları sınırlı. Kendi dışından elde ettiği hiçbir şey sonsuz değil: çok parası da olsa bir gün biter, sıcacık yuvası satılmasa kentsel dönüşüme girer, emeklilik gelir ve sevdiği herkes bir gün bir biçimde gider. 

Tüm bu sınırlılıklar da insanı doğal olarak çıkarcı bir canlı yapar. Bu  tek başına kötü bir şey değildir: verirken aynı anda alabilmeyi de gözetir insan ki kaynakları tükenmesin. Elbette zaman zaman üretim fazlası olabilecek maddi manevi her şeyi, sevgiyi, parayı, ilgiyi, bilgiyi paylaşabilir de insan ama çoğu zaman sıradan bireyler olarak bizlerde bu kadar "üretim fazlası" olmaz. Hele de içinden geçmekte olduğumuz sıkıntılı şu günlerde, hepimizin her tür kaynağı, normalde olduğundan daha kısıtlı hale gelir. 

Bu yüzden insan, bilhassa kalp ekonomisini hem kendisi hem diğerleri için öğrenmek zorundadır. Diğerlerine yapabileceğimiz en büyük iyilik, onların zamanını, odağını, kaynaklarını, boşu boşuna tüketmememiz gerektiğini anlamaktır. İnsanlara istedikleri ilişkileri sunamayacaksak zamanlarını, bekledikleri hizmeti veremeyeceksek paralarını, aradıkları değilsek, aradıklarına sahip değilsek kaynaklarını tüketmemeyi ve bunu açık sözlülükle söylemeyi öğrenmemiz, hiç olmadığı kadar elzem. 

Keza kendimiz için de bunu yapmamız şart. Kimseye ya da hiçbir şeye, bizi sadece tüketiyor ve ihtiyaç duyduğumuz maddi manevi desteği vermiyorsa gereğinden fazla anlayış, sabır, alan, kredi, para, ilgi, alaka: özetle maddi manevi yatırım yapmamayı becerebilmek, bize kazandırmasa da hiç değilse mevcut birikimlerimizin kaybını önler. 

Bazen sırf kazanamayacağımızı kabul etmemek adına yatırıma devam ediyor, yani batık yatırımlara düşüyoruz ve bunu yaparken şunu gözden kaçırıyoruz: harcamamak da kazandırır. Kaynakları korumak da kazandırır. Bize ihtiyaç duyduğumuz her ne ise onu verecek bir diğer şey veya kişi yoksa, o zamana kadar mevcudiyetimizi muhafaza etmek de bizi besler. 

Kimseyi boşuna tüketmediğimiz, kimsenin de bizi sömürmesine izin vermediğimiz, kısıtlı ve çok azı bize kalan ömrümüzü en verimli şekilde yaşayabildiğimiz bir hayat dileğiyle. 

Caput Draconis - mistikalem.com

Prof. Yaşam Koçu, NLP ve Öğrenci Koçluğu
Usui-Kundalini Reiki II
Seans/iletişim: w.erleichda@gmail.com

www.youtube.com/user/thejenrachelblack

Porsuk Yayın Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCkhsL7gHYhEyvGWXzBnnUMg