Unutmanın en kolay yolu

26 Eylül 2022 Pazartesi
Unutmanın en kolay yolu
Unutmanın en kolay yolu

Birini unutmak, onu atlatmak istediğimiz zaman ondan kaçmaya çalışıyoruz. Galiba düz mantık en doğrusu bu olarak geliyor. Onunla ilgili her şeyi yakıp yıkıyoruz. Onunla olduğumuz mekanlardan kaçıyoruz. Ona dair tüm kanıtları ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Sanırım onu ve onunla olanları bir suç gibi görüyoruz? Çünkü suçluluk, yanlış yapma gibi duygularla bu deneyimi birleştirirsek ondan kaçmak, onu geride bırakmak daha kolay olur diye düşünüyoruz? Yani bir yerde sorunu maymun beynimizle çözmeye çalışıyoruz. Yasak, cız, yaklaşma, kaç, kurtul, bastır.

Oysa birini gerçekten atlatabilmenin, tarihin çakıllı kuyusundan aşağı, Titanik’te derinlere batan Leonardo DiCaprio gibi bırakabilmenin yolu, limbik beynin savunma modundan kurtularak, duruma duygusal olarak teslim olmak. Olayı siyah beyaz, dost düşman kalıbı dışında, mutlaklık ihtiyacından vazgeçerek çelişkileriyle algılamak.

Yani;

Eski bir sevgiliyi, travmatik bir olayı, geçmişte kalmış güzel günleri, hatta toplumsal travma haline gelmiş meseleleri bırakabilmenin yolu, onu önce son bir kez sıkı sıkı kucaklamak. Biricikliğini, kendine özgü harikalığını ve/veya yıkıcılığını son bir kez hakkıyla görmek, buna şahitlik etmek. Bir bütün olarak onu iliklerine kadar çekmek. Ama en önemlisi bunun bizde yarattığı her hissin de, öfke, özlem, acı, nefret, sevgi, çaresizlik- bir an için bizi çarpmasına müsaade etmek.

Sonra usulca, bu duygu şölenine doyunca, gerekçeler ne olursa olsun hayatta her şeyin olmadığını, her şeyin sürmediğini, işlerin bazen bize göre tam da olmaması gerektiği şekilde vuku bulduğu gerçeğini kabul etmek ve uğurlamak.

Kapanış konuşması Ajda Pekkan’ın “şimdi gel de gör beni, bambaşka biri” şarkısı tonunda seyrediyorsa orada kapatılan tek şey kalptir. Kapanış konuşması birini ölüme uğurlar gibi helallik, üzüntü ve deneyimlemiş olmanın doygunluğu ile gerçekleşiyorsa, eh orada hiçbir şey kapanmıyordur çünkü kapanış ihtiyacı artık yoktur. Sadece dönüşüm vardır. Varlık bir halden başka bir hale intikal ediyordur. Ve İntikal candır.

Caput Draconis - mistikalem.com

Prof. Yaşam Koçu, NLP ve Öğrenci Koçluğu
Usui-Kundalini Reiki II
Seans/iletişim: w.erleichda@gmail.com

www.youtube.com/user/thejenrachelblack

Porsuk Yayın Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCkhsL7gHYhEyvGWXzBnnUMg