Küsmek ne demektir?

13 Kasım 2020 Cuma
Küsmek ne demektir?
Küsmek ne demektir?

Küsmek üzerine

Küsmenin birçok tepkiden daha sağlıklı, yerinde ve olgunca bir davranış olduğunu düşünüyorum. Çünkü dengeyi getiriyor.

İnsan genelde ya duyguları ve arzuları içinde yitiyor, onlarla birlikte, dalgalarda sürüklenen bir dal gibi iradesi, prensipleri, yolu elinden alınmış biri olarak savruluyor ya da kazıkla kayaya çakılmış mermer büst gibi, prensipleri kural ve kaideleri, doğru ve yanlışlarıyla, kendini, duygularını arzularını bastırarak hayatın devinimine karşı duruyor, hikayeyi bozuyor.

İlkinde insan, karşısına çıkan can yakıcı, tehlikeli ya da kendisine ayıp şeylere set çekemiyor, dur diyemiyor. Ne gelse yutuyor, tepkisi ağızda ne olursa olsun, eylemde hep sindirmek oluyor. Ağlıyor, yerlerde yuvarlanıyor, dövünüyor, yine de hayat/insanlar ne yaparsa yapsın, ona kalkan eli tutamıyor.

İkincisinde ise kalkan el selam vermek için bile kalkmış olsa ya da yine vurmak için de, kişi bundan duygusal olarak hiç etkilenmiyormuşcasına, sadece bir devlet gibi, düzenin otoritesi, yetkilisi, polisi, hakimi gibi etrafına ceza kesiyor, mahkum ediyor. "Senin ettiğin bana dokunmaz, ama yasalara aykırı hareket ettiğin için, cezalısın!" diyor bir nevi. İlk insan incinmişliğini aşırı ortaya koyarak, ikincisi aşırı saklayarak kendini korumaya çalışıyor. Biri kalbini fazla göze sokarak zarar verilmeyecek, sıradan, dikkat çekmeyecek bir eşya haline getirmeye çalışırken, ikincisi on kasa ardında, bir orduyla saklıyor.

Ancak küsebilen insan öyle değil. Kalbi sadece bir duvar içeride, duyguları açık, incinmişliği net, duyguları yoğun ve göğüslenmiş. Bununla birlikte prensiplerle de o kalp korunmuş, set çekilecek yere bir tabur konulmuş. Küstüm demek, "beni kıracak kadar değerlisin nezdimde, ama bu sana her hakkı veririm, seni kendimden de değerli görürüm demek değil" demektir. "Değerlisin, ama kalbim kadar değil" demektir. "İncindiğimin de farkındayım, gücümün ve irademin de" demektir. "Duygularım da burada aklım da" demektir.

En güzel ara yoldur, en olgun karardır küsmek!

Caput Draconis - mistikalem.com

Prof. Yaşam Koçu, NLP ve Öğrenci Koçluğu
Usui-Kundalini Reiki II
Seans/iletişim: w.erleichda@gmail.com

www.youtube.com/user/thejenrachelblack