İşlevsiz bir senaryoda ısrarcı olmak

15 Haziran 2020 Pazartesi
İşlevsiz bir senaryoda ısrarcı olmak
İşlevsiz bir senaryoda ısrarcı olmak

Zihnimizde bize has, dantel gibi işlediğimiz mutlu sonu bize göre garanti senaryolarımız vardır. Mutlu sonu garantidir çünkü o senaryolar –bize göre- en iyi versiyonumuzu aşikâr edecek bir formüldür. O yüzden onlarda ısrarcı oluruz, herkeste bizimle o senaryoları oynayabilecek kumaşı ararız, dahası bazen insanları buna yontmaya da çalışırız.

Ancak bazen hikâyemiz eskir, bazen içinde bol bol mantık hatası biriktirir, bazen hikâyeden çok sanrı gibidir. Görmeyiz. Görmedikçe kalbimizi açık edecek, güneşli tarafımızı gösterecek vesilelerden de uzakta, karanlıkta kalırız. İşte böyle zamanlarda “tokat” gelir. Yani bizi gerçeğe ve probleme aydıran olaylar.

Biz önce bu tokatlarla didişiriz, bizi mutluluğumuzdan ayırıyorlar diye, önce onları ya yok etmeye ya da yontmaya çalışırız. Bir yerde ise gerçek içimize bile ayan olur, biz de ondan kaçamaz hale geliriz. O zaman bizi, bizim yükseğimizden alıkoyan algılar nedir, doğru bilinen yanlışlar nedir, hangi yanlış kimselerle doğru senaryoları oynamaya çalışıyor veya hangi doğru insanlara akıldışı bir senaryoyu dayatıyoruz, biliriz. Bu bizi özgürleştirir. Bu bizi hafifletir. Bu bizi, gerçekten doyuma bir adım daha iliştirir.

İşlevsiz bir senaryoda ısrarcı olmak yerine, besleyici bir yola girmek, bir vuruşta her şeye sahip olmak yerine, eldekinde derinleşmek, bazen de vesilelere çokça bel bağlamak yerine, kendimizle var olmayı bilmek, önemlidir.

Caput Draconis - mistikalem.com

Prof. Yaşam Koçu, NLP ve Öğrenci Koçluğu
Usui-Kundalini Reiki II
Seans/iletişim: w.erleichda@gmail.com

Instagram: ccaputdraconiss

www.youtube.com/user/thejenrachelblack