Cezbeyi hangi kanallara aktarılmalı?

22 Haziran 2020 Pazartesi
Cezbeyi hangi kanallara aktarılmalı?
Cezbeyi hangi kanallara aktarılmalı?

Güneş paneli nasıldır biliyor musunuz? İki hat çekilir: biri eve diğeri ana şebekeye. Panel enerjiyi üretir; şayet üretilen enerji evin elektrik sisteminin ihtiyacından fazlaysa, kalan bölgenin ana şebekesine aktarılır. Böylece aşırı yüklenmeden korunur ve ana şebekeye de mütevazı bir katkı sağlanır.

Sonuçta bu katkı hesaplanır ve ya vergiden düşülür ya da para karşılığı verilir. İşte insan için cezbe de böyledir. Azimden, aşktan veya tutkudan üretilen cezbe, insanın doğal enerjisidir. Kişi dış dünyada ona özel tetikleyicileri gördüğünde üretilmeye başlar, aynı güneş ışığını gören panelin, rüzgârı gören rüzgârgülünün enerji üretmesi gibi. Ve bazen bu enerji, gündelik hayatın ihtiyaçlarından fazla üretilir. Standart bir ilişkiye veya standart bir işe, yüksek miktarda üretilmiş cezbe gerekmez. Fakat doğru kanalize etmeyi bilmediğimizden biz tüm cezbe enerjisini bu ince kablolara aktarırız. Bu kadar yoğun kendini vermeyi ve duygulanımı kaldırmayacak işlerde hırs göstermek, ilişkilerde tutku saçmak gibi. Ve böylece sistemi patlatırız. Aradaki bağları yakarız ve hatta bazen karşımızdakini ve kendimizi de. Bu olumsuz deneyim, cezbenin kendisini suçlamamıza sebep olur ve o kanalı kapatırız. O zaman coşku da gider. O zaman yataktan şevkle bizi kaldıran neşe de gider. Hayat gri bir hal alır, çünkü güneş gider. Oysa buna lüzum yoktur. Sadece ana şebekeye de bağlanmayı bilmek gerekir, fazlasını aktarmayı; hem bizim hem diğerlerinin kazanacağı bir sistem oluşturmayı.

Tutkunun ve yaratıcılığın fazlasını sanata, edebiyata, azmin fazlasını herkesin hayrına bir işe, gücün fazlasını ihtiyacı olanlara yardıma, merhametin fazlasını doğada yardım bekleyen dostlara... Böylece hem biz coşkuyu kaybetmeyiz hem ana şebekeye mütevazı bir katkıyla, varlığımızı onurlandırmanın zevkine varırız. Herkes kazanır. Denge olur dahası; büyük âşıktan yüreksize, azimli savaşçıdan korkak kötümsere dönüşmeden, uçlarda savrulmadan, günbegün büyüyerek yaşarız. İşte topluma mâl olmuş yazarların, sanatçıların, aktivistlerin sırrı budur.

Cezbe kanalınızı kapatmak, kendinizi bastırmak yerine, doğru sistemi, ana şebekeyi bulun.

Caput Draconis - mistikalem.com

Prof. Yaşam Koçu, NLP ve Öğrenci Koçluğu
Usui-Kundalini Reiki II
Seans/iletişim: w.erleichda@gmail.com

Instagram: ccaputdraconiss

www.youtube.com/user/thejenrachelblack