Bıkkınlık tüm küfürlerin başıdır

04 Haziran 2022 Cumartesi
 Bıkkınlık tüm küfürlerin başıdır
Bıkkınlık tüm küfürlerin başıdır

Bir keresinde kendimi İstanbul'un eski semtlerinden birinde, eski bir evde, eskimiş insanların sohbet ettiği bir salonda bulmuştum. Çayım ve helvamla misafirliğe gelmiş uslu çocuk gibi, sessizce sohbetlerini dinliyordum.

Allah'ın insana yüklediği/yüklemediği/hakkınca yüklediği yükler, dertler, sınavlar ve böylece gelen tekamüller üzerine konuşuyorlardı. Aralarında en yaşlısı değil ama en suratsızı ve belli ki en asabisi sonunda biraz sabırsızca, tok bir sesle "Allah insana kaldırabileceği yükü, sınavı bile vermesin!" dedi.

Galiba sözü dinlenen biriydi ki, berikiler bu çıkışa katılmadıklarını kıpırdanmalarla belli etseler de ses etmediler, benim de o an aklımdan hiç çıkmadı. Çıkmadı çünkü bu zat, etrafça derviş olarak bilinen biriydi ve o zamanki din bilgimle bir dervişin değil yükten/tekamülden kaçmak, aksine kulu olması gerektiğini düşündüğümden, adamın çıkışı, suratındaki o hem pes hem acı çeken ifade, sanki biraz eşeleyip samimiyetle "neden?" diye sorsak ağlayarak anlatacakları varmış gibi dudaklarını kenetlemesi, beni çok etkilemişti. Bu anıyı ara ara hatırladım. Ara ara "neden öyle dedi o adam?" diye düşündüm. Anıdan yaklaşık on sene sonra henüz anlamak nasip oldu; sizinle de paylaşmak isterim.

Hayatın bize getirdiği engelleri aşmak için güç isteriz. Güçlendiğimizde güce karşılık sorumluluk da gelir. Sorumluluk geldikçe güç ihtiyacı artar. Yani biri sürekli diğerini tetikler. Güç, sorumluluk arttıkça huzurumuz da kaçar, bıkkınlık da yükselir. Hayattan bıkmak demek, aslında bir nevi ruha küfürdür. İnsan hayatı/yüklerimi göğüsleyebileyim derken, küfre varır çünkü sınırlı bir varlık olan insan, bıkkınlık bariyerine çarpmadan sonsuza dek güçlenemez. Bıkkınlık, eğer dikkat ederseniz siz de göreceksiniz, gerçekten de tüm küfürlerin başıdır.

O yüzden artık o derviş olup olmadığını bilmediğim, en suratsız ama en yaşlıları olmayan adama katılıyorum. Tanrı bana her şeyi ödeyecek para, her derdin altından kalkacak güç, her işin üstesinden gelecek dirayet vermesin. Aksine hayat basitleşsin. Benim yüklerle ezilmemiş ruhum, coşkuyla gürlesin, her anımın keyfi, ibadetim olsun!

Caput Draconis - mistikalem.com

Prof. Yaşam Koçu, NLP ve Öğrenci Koçluğu
Usui-Kundalini Reiki II
Seans/iletişim: w.erleichda@gmail.com

www.youtube.com/user/thejenrachelblack