uzay

Uzay

Kozmik Pamuk Şeker: Sarmal gökadaların kaotik karmaşası

Gemini Gözlemevi'nin Güney teleskobu tarafından çekilen bu gürüntü tuhaf galaksi NGC 7727'nin Karışık Sarmal Kollarını Ortaya Çıkartırken, içinde bulunduğunuz Samanyolu ve Andromeda gökadalarının geleceğine işaret...

Uzay

Işık kaynağı yıldızlarla dolu olmasına rağmen, uzay niye siyah?

Uzayda tahminlere göre ısı ve ışık kaynağı 200 milyar trilyon yıldız var ama uzay fotoğraflarda hep karanlık görünüyor... Neden?

Uzay

Rus kozmonot uzaydan Türkiye'ye Cumhuriyet Bayramı hediyesi verdi

Kozmonot Oleg Artemyev, Expedition 66/67 görevleri kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu'na götürdüğü Türk bayrağını, Cumhuriyet'in 100. yılına ithafen Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezine (GUHEM) hediye...

Uzay

Uzayda sıfır yerçekiminde alevler nasıl hareket eder deneyi!

Çin'in Tiangong uzay istasyonundaki astronotlar, alevlerin sıfır yerçekiminde nasıl hareket ettiğini göstermek için istasyonun içinde mum yaktılar.

Uzay

İlk kez uzaya çöp atan bir şirkete ceza kesildi

ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), Dish Network şirketine Dünya yörüngesinde uzay çöpü bıraktığı için 150 bin dolar para cezası kesti.

Xfiles

Prof. Dr. Ethem Derman: Dünya'ya bugüne dek gelen uzaylı yok!

Ünlü TÜrk Asronomu Prof. Dr. Ethem Derman, Uzayda yaşam bulunması olasılığı çok yüksek. Ama yaşam bulsak da ek az ‘100 ışık yılı’ uzaklıkta bir gezegende bulabileceğiz, ne onlar bize gelebilir ne ne biz onlara...

Uzay

Euclid Uzay Teleskobu evrenin geniş açılı fotoğrafını çekti

ESA'dan yapılan açıklamada, proje süreci 11 yıl süren Öklid teleskobunun, Dünya'dan 1,5 milyon kilometre uzaklıktan çektiği evrenin fotoğraflarını gönderdiği belirtildi.

Uzay

Uzaydan dev gezegen doğumunun gizemine ışık tutan bir görüntü

ÊSA'nın VLT ve ALMA teleskopları tarafından yakalanan Monoceros takımyıldızındaki görüntü dev bir gezegene dönüşecek büyük tozlu kütleleri gösteriyor.

Xfiles

Ya evren dev bir beyinse!

Evren düşünüyor olabilir mi sorusuna yanıt arayan bilimadamlarından bazılarına göre galaksiler, kozmik ağ yapısında insan beynindeki nöronların görevini görüyor olabilir.

Uzay

Öklid uzay teleskobu karanlık maddeyi araştıracak

Avrupa Uzay Ajansı, Euclid Uzay Teleskobu'nu uzaya gönderdi.

Xfiles

Uzayın haritasını çıkartan insanoğlu okyanusları keşfetmekte zorlanıyor

ABD merkezli Woods Hole Oşinografi Enstitüsü'ünden (WHOI) uzmanlar, okyanusun derinliklerine dalmanın, uzayda yapılan keşiflere oranlara daha zor ve maliyetli olduğunu belirtti.

Uzay

Çok sıcak bir ötegezegenin atmosferinde su olduğu anlaşıldı

Kendi çevresinde bir Dünya gününden daha kısa sürede dönen süper sıcak gaz devi bir ötegezegenin atmosferinde su buharı olduğu keşfedildi