Mudra nedir, Mudraların faydaları nelerdir?

18 Temmuz 2019 Perşembe
Mudra nedir, Mudraların faydaları nelerdir?
Mudra nedir, Mudraların faydaları nelerdir?

MUDRA SÖZCÜĞÜ NE ANLAMA GELMEKTEDİR ?

Sanskrit kökenli olan “mudra” sözcüğü, dilimizde; mühür, sembol, manevi jest,parmakların duruşu vb. anlamlarında kullanılmaktadır. Mudralar; bedenimizin, zihnimizin ve ruhumuzun gizli kodlarıdır. Mudralar, herhangi bir ruh halini, tavrı ve algıyı dönüştürmek için aynı zamanda konsantrasyonu ve bilinci derinleştirmek amacı ile uygulanan ellerin ve el parmaklarının özel hareketleri, duruşlarıdır. Bireysel bilincin, evrensel bilinç ile “bir” olması sürecindeki en temel ışıklardan birisi; mudra uygulamalarıdır.

Kainatın tüm sırları ve gerçekleri ellerimizin özüne mühürlenmiştir…

Mudralar, belki çoğu zaman farkında olmasak da hayatımızın çok önemli bir parçasıdır. Enerji seviyemizi düzenlemek ve dengede tutabilmek için ellerimizin iyileştirici gücünden her zaman yararlanmaktayız.

Dokunma duyusu, beynimize en hızlı iletilen duyularımızdan birisidir. Ellerimizdeki dokunma reseptörlerinin sayısı 17.000 civarındadır. Parmak uçlarımızdaki reseptörlerin dağılımı ise santimetre başına 2500 adet reseptör konumlanacak şekilde yerleşmiştir. Bu şu anlama gelmektedir ki; parmak uçlarımız, bedenimizin birçok bölgesinden daha fazla enerjiakımı içermektedir. Dolayısı ile parmak uçlarımız ile oluşturacağımız çeşitli mühürler sayesinde beynimizdeki ilgili bölgeyi en hızlı şekilde uyarabiliriz ve algılarımızı bilincimizi istediğimiz gibi yönetebiliriz. Örneğin, istediğimiz an daha iyi konsantre olabilmek için uygun mudrayı kullanarak konsantrasyon becerimizi geliştirebiliriz. Kulağa nasıl geliyor? Harika değil mi? Sadece parmak uçlarımızdaki enerjiyi doğru şekilde, istediğimiz beden bölgemize yönlendirerek daha olumlu, motive, neşeli, güvenli hissedebilirsiniz.

Mudra; zihnimizin ve bilincimizin efendisidir…

Mudralar; yoga çalışmalarının asana (yoga duruşları/pozları) bölümünün, pranayama(nefesin ritmik kontrolü) bölümünün, meditasyon ve derin gevşeme bölümlerinde beden duruşları, nefesler ve konsantrasyon eşliğinde uygulanabileceği gibi sadece el mühürleri olarak konsantrasyon ve imgeleme tekniklerinin yardımı ile tek başına da uygulanabilmektedirler. Hatha Yoga Pradipika’ya göre; mudra(el mühürleri) uygulamaları, yogadan bağımsız bir çalışma alanını içermekte ve “yoganda”
ismi ile nitelendirilmektedir.Hatha Yoga’ya göre mudra; “erkeklik tohumunu “hareketsizleştirmek” amacıyla pranayamanın ve yoğunlaşmanın bir arada uygulandığı bir beden duruşu” olarak nitelendirilmektedir.

MUDRA UYGULAMALARINA YÖNELİK BİLİMSEL ÇALIŞMALAR

Pennsylvania ve Kalifornia Üniversitelerinin mudralar üzererine yapmış oldukları bilimsel araştırmalar ve Yogi Bhajan'ın, kendisinin yetiştirmiş olduğu Mudra öğreticileri olan Kritan Kriya ve Sabrina Mesko nun öğrencileri ile mudralar üzerine yaptıkları çalışmaların sonuçlarına göre; düzenli mudra uygulamaları:

* Kısa süreli hafızada kapasitesinde artış

* Bilişsel fonksiyonlarda artış,

* Stres düzeyinin azalması; gibi olumlu bilişsel ve duygusal gelişmelerin
kaydedildiği öne sürülmüştür ( Weintraub, A. (2012). Yoga Skills for Therapist (ss.114).
Yoga Terapi Avustralya Enstitüsünde yapılan, tek değişken desenli araştırmada, sırt ve eklem ağrıları, kulak çınlaması, alerjisi ve yorgunluk semptomları olan kişilere düzenli periyotlarla 6 hafta boyunca uygulayacakları hasta mudra (el jesti/mühürü) alıştırmaları verilmiştir. Ve araştırma grubunda yer alan deneklerin hasta mudra (el jesti/mühürü)uygulamalarını istedikleri yer ve zaman diliminde uygulayabilecekleri bildirilmiştir.

Araştırma sonuçlarına göre:
• Eklem ve sırt ağrılarında % 20.6 oranında azalma,
• Kaygı düzeyinde % 20.5 oranında azalma,
• Sakinlik duygusunun % 28.6 oranında artış,
• Uyku düzenin kalitesinde %19 oranında artış saptanmıştır (Blashki, H., Grad Cert, Y. T., Tribe, K., Grand Dip, M. T., 2008; Weintraub, A. (2012). Yoga Skills for Therapist )

Sadece 6 hafta boyunca her gün düzenli uygulanan hasta mudraların (el jestleri/mühürleri) sağlık düzeyindeki etkileri dikkat çekicidir. Üstelik denekler; elmühürlerini yoga çalışmalarının içerisinde değil; televizyon izlerken, kitap okurken, seyahat ederken ve arkadaş sohbetleri süresince uygulamaları, mudraların her yerde, her zaman ve düzenli uygulanmaları sonucunda iyileştirici niteliklerine yönelik önemli bir veri niteliğini taşımaktadır.

MUDRA UYGULAMA YÖNERGELERİ

Mudra Uygulaması NEREDE Yapılmalı?

Mudralar özümüze doğru yaptığımız yolculuğun en önemli parçalarından yalnızca biridir. Dolayısıyla, mudra uygulamalarınızı sessiz, sakin ve size özel bir alanda uygulamanız, mudraların etkisini ve enerjisini hissetmenizi ve algılamanızı daha kolay bir hale getirecektir. Ancak mudra pratiğinizi her zaman sakin, sessiz ve size özel bir alanda uygulama şansınız olmayabilir, bu durumda zihin gücünüzden destek alarak kendi içselliğinizde sessizliği, sakinliği oluşturabildiğiniz her an, her yerde mudra uygulamalarınızı yapabilirsiniz.

Mudra Uygulaması NASIL Yapılmalı?

Mudra uygulamaları sürecinde kendinizi en rahat hissettiğiniz bir pozisyonda uygulamanız önerilmektedir. Bir sandalyede, bir koltukta, yerde bir minder ya da battaniye üzerinde, meditasyon pozisyonunda, yatarken, yürürken; mudra uygulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Mudra uygulamanız sırasında dikkat edeceğiniz önemli hususlar :
Otururken; omurganızın kuyruk sokumuzdan başınızın tepesine değin mümkün olabildiğince dik bir pozisyonda olması,
Ayakta ya da oturuyor iseniz, her iki ayağınızın kalça mesafesi açıklığında aynı yöne doğru konumlanması;
Yürüme eylemi sırasında ise adımlarınızı kendi biyoritminize uygun bir şekilde sakince atmanız,
Bedeninizin ve zihninizin rahat, sakin olması,
vücudunuzdaki enerji akışının rahatça tüm bedeninizde dolaşabilmesi ve mudraların (el jestleri/mühürleri) etkisini güçlü bir şekilde tam performansı ile gösterebilmesi için en önemli detaylardır.

Mudra Uygulaması NE ZAMAN Yapılmalı?

Kendi öz enerji potansiyeliniz ile ne zaman temasa geçme hissiyatı duyumsuyorsanız o zaman mudra uygulamanızı yapabilirsiniz. Mudra uygulamasının ne zaman yapılacağı kişiye özeldir. Ne zaman ihtiyaç hissederseniz o zaman uygulama için doğru zamandır. Duygular ve sezgiler çoğunlukla gitmeniz gereken yönü işaret etmektedirler, iç sesinize kulak verin yeter.
Meditasyon sürecinde mudra uygulaması yapacaksanız, sabahın erken saatleri yada gece uyumadan önce, günün diğer saatlerine göre daha iyi bir zamanlama olacaktır.
Mudra uygulamanızdan en az iki saat önce yemek yeme işleminizi sonlandırmanız gerekmektedir. Aksi halde enerjinizin büyük bölümü sindirim işlemi için harcanacağından mudra uygulamanızdan beklediğiniz sonuçları kısa sürede almanız güçleşecektir.

Mudra Uygulaması NE KADAR SIKLIKLA Yapılmalı?

Mudraların uygulanma süresinin bir sınırı olmamakla birlikte, en çok dikkat edilecek husus; kendi ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak seçeceğiniz bir ya da birden fazla mudrayı düzenli olarak aynı sıralama ile her gün, günün aynı saatinde uygulamaya özen göstermenizdir. Mudraların etkisinin bedeninizde, zihninizde ve ruhunuzda filizlenebilmesi,mudralara başvurduğumuz ve şifa bulması için niyet ettiğimiz konu ya da durum ile doğrudan bir ilişki içersindedir. Akut rahatsızlıklarda, mudraların etkisi; kronik bir rahatsızlığa oranla daha kısa sürede hissedilecektir.

Mudra Uygulaması NE KADAR SÜRE İle Uygulanmalı?

Mudra uygulamalarının ilk günlerinde bir mudrayı uygulama süreniz en az üç dakika ila ondakika arasında olmalıdır. Düzenli uygulamalarınızla, kendi içsel sesinize de kulak vererek, her hafta iki dakika daha uygulama sürenize ekleyebilirsiniz. Kronik rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olabilmek adına bir mudra uygulaması yapılacak ise otuz ila kırkbeş dakikalık düzenli bir şekilde uygulanan mudranın etkisi daha kuvvetli ve güçlü bir şekilde hissedilecek ve şifa niteliğine bir uygulama yapılandırılacaktır.

MUDRA UYGULAMALARININ YARARLARI

1. Yaşam enerjiniz dengelenir ve olağanüstü deneyimler ve tecrübe etmeye başlayabilirsiniz.
2. İç dünyanızda sıklıkla huzur, sukünet, barış, merhamaet ve mutlulukhissiyatlarını çoşku ile deneyimleyebilirsiniz.
3. Kundalini yoga çalışmalarında uygulanan mudraları uygulamanız sonucunda kozmik enerji ile “bir”olma deneyiminiz için iyi bir zemin oluşturabilirisiniz.
4. Yaşam enerjiniz yükselir, canlanır ve bedensel-zihinsel-ruhsal olarak kendinizi daha enerjik canlı hissedebilirsiniz.
5. Yaşam enerjinizi daha dengeli kullanmayı öğrendiğinizde birçok ruhsal ya da bedensel rahatsızlıkların ağrı ve acılarının azaltılmasında mudraların şifa gücünden yararlanabilirsiniz.

Uzman Psikolog Özge Genlik
Vesta77 Psikolojik Dönüşüm ve Yaşam Akademisinin Kurucusu
www.vestaakademi.com

http://oozgegenlik.blogspot.com/