20 - 26 Haziran haftasının astrolojik yorumu

20 Haziran 2022 Pazartesi
20 - 26 Haziran haftasının astrolojik yorumu
20 - 26 Haziran haftasının astrolojik yorumu

20-26 Haziran 2022 = “AÇIL SUSAM AÇIL”

“Aslında herkes dâhidir
ama siz kalkıp
bir balığı
ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız,
tüm hayatını
aptal olduğuna inanarak geçirecektir.”
                                          Albert Einstein

2022 yılının 25. Haftasına hoş geldiniz! Yeni haftamız diyor ki:  “Marifetini konuştur.”-

Nasıl ki biricik yuvamız, mavi-yeşil gezegenimiz, dünya; yaşamı mümkün kılan su elementini barındırmasıyla Güneş Sistemi’ndeki diğer tüm gezegenlerden ayrışarak farkını ortaya koyuyor ise sizin kâinatın korosundaki eşsiz yeteneğiniz nedir?

Yazının girişindeki Einstein’ ın anekdotunu bir insan varlığının rüyasını gerçek kılmak üzere ebeveyn olma deneyimini seçmiş anne ve babaların dikkatle okumasını rica ediyorum. Malum karneler alındı, sınav süreçleri tamamlandı ve uzun soluklu bir yaz tatili başladı. Bu süreçte çocuklarınızın yeteneklerini gözlemleyerek onların güçlü olan yönlerini geliştirmeye eğilmenizi tavsiye ediyorum. “Başarılı” olmadığı daha doğrusu içsel potansiyelinin desteklemediği zeminlerde özel dersler eşliğinde takviyeler sağlamaya yönelerek çocuğunuzun iç dünyasında “yetersizlik-eksiklik” imajlarını beslemek yerine “başarılı” olduğu, tohumundaki potansiyelinden destek alarak zevk duyumsayarak ilhamla kendiliğinden akışta olabildiği zeminlere daha yoğun bir şekilde odaklanmasına rehberlik etmeniz, çocuğunuzun tohumundaki öz potansiyelini somut alemde tezahür ettirmesini destekleyecektir.

SONSUZLUĞUN ÖZÜNDEKİ EŞSİZ YERİMİZİ HİSSETMEK

21 Haziran Salı günü (12.14), biricik ısı ve ışık kaynağımız Güneş, koşulsuz sevginin okyanusunda şefkatli bir ritimde sörf yapmaya başlamasıyla Kuzey Yarım Küre, “Yaz” mevsimine ilham verici bir ritimde, yenileyici bir tonda merhaba diyor.

Benliğimizi ifade etme fonksiyonumuzu ışıyan Güneş’in, rahmi sembolize eden, “İnsanlığa Açılan Kapı” olarak nitelendirilen öncü nitelikteki Yengeç burcunun besleyici, koruyucu, destekleyici, duyarlı doğasına geçiş anında yönetici gezegeni Ay’ın ateş elementinin öncü nitelikteki burcu Koç burcunun inovatif doğasında “son dördün fazı”nda konumlandığını görmekteyiz.

Bilinçdışımızın ritmini ışıyan Ay, gündönümü anında yükselen Başak burcunun (19 ° 44’: Jüpiter kısmi asaleti/dekan yöneticisi: Venüs) yönetici gezegeni Merkür ‘e destekçi bir tonda dokunmaya ve eş zamanlı olarak Jüpiter gezegeniyle birleşmeye doğru sevginin gücüyle doğru direkt ilerlemekte olduğunu görmekteyiz bununla beraber,  İkizler burcundaki Merkür gezegeninin  Koç burcundaki Jüpiter gezegeniyle kurduğu destekçi bağın enerjisini de halen duyumsamaktayız (Merkür-Jüpiter sekstil açısı).

Bu bağlamda yaz mevsimiyle, “Ben’i ben yapan en temel, tohumumuzdaki eşsiz  ilham verici enerjiyle çevremize yönelik besleyici bir tonda örnek olma potansiyelimiz  tetikleniyor. Hassasiyetlerimizi, duyarlı olduğumuz konuları dingin bir ritimde açık sözlülükle, bilgece, öz’e güvenerek ifade edebileceğimiz, içsel olarak midemizde tam olarak hazmedemediğimiz bazı tamamlanmamış işler/anılarımız üzerine yas çalışmaları gerçekleştirebileceğimiz, özümüzdeki ailemizle olan bağlarımızı iyileştirebileceğimiz, alışkanlık döngümüzde yenileyici uygulamalar entegre edebileceğimiz, güvenli alanımızın dinamiklerini daha geniş bir perspektiften anlamlandırabileceğimiz, nefes döngüsündeki eşsiz yerimizi sezgisel bir ritimde gözlemleyebileceğimiz, marifetlerimizi konuşturacağımız yeni bir kapı açıyoruz, haydi hep beraber:

“Açıl susam açıl!” …

Şimdi “YOGA” Zamanı!

Dünya “YOGA” Günümüz Kutlu Olsun! 21 Haziran Gündönümü dünya genelinde Yoga günü olarak nitelendirilmekte ve kutlanmaktadır.

Yoga, kendimizden kendimize doğru yürüdüğümüz eşsiz yoldaki en önemli ışık, bir ilim, kadim bir bilgelik sanatıdır.

Şimdi, geçmişi geleceğe eş zamanlı olarak geleceği geçmişe dönüştüren rahim aracılığıyla bizi bu dünyaya çeken öz özlemi fethetmeye, öz marifetinizi konuşturmaya hazır mısınız?

Hazır iseniz, öz benliğinizi görmenize aracı olabilecek en kadim bilgelik sanatı “YOGA”, kabuk değiştirme sürecinizde özünüzdeki ilahi ışığı dinleyebilmenize ve görebilmenize şefkatli bir rehberlik sağlayabilir.

“Patanjali der ki: Hüsrana uğradıysan, ümitsizsen, tüm arzuların ne kadar boş olduğunun farkına vardıysan ve hayatını anlamsız görüyorsan ki Kierkegaard bunu keder diye adlandırır; kederliysen, acı çekiyorsan, ne yapacağını bilmiyorsan, nereye gideceğini bilmiyorsan, deliliğin ve intiharın eşiğindeysen, yaşamın tüm düzeni birden boş bir hale gelmiştir. Bu an gelmişse, Yoga disiplininin zamanıdır. Sadece şimdi Yoga’nın bilimini, Yoga’nın disiplinini anlayabilirsin. O an gelmemişse, Yoga’yı incelemeye devam edebilir, büyük bir bilgin haline gelebilirsin, ama bir Yogi olamazsın.”

YA ŞUNDADIR YA BUNDA…

(23 Haziran -18 Temmuz Venüs İkizler Burcu’nda) Değerlendirme fonksiyonumuz, içsel tabiatımızın barışçıl dengesini simgeleyen, ezoterik anlamda “aşk (gerçeklik)” ilkesi Venüs gezegeni ,23 Haziran Perşembe günü (03.35) İkizler burcunun değişken, şeffaf, sıcak ve nemli atmosferinde bir kelebek misali uçmaya başlıyor… İçsel doğamızda merak uyandıran her şeye hızla çekileceğimiz, ilişki dinamiklerimizde zihinsel boyutta uyumun ön planda olacağı sosyal iletişim ve ilişki zeminlerimizde biraz maymun iştahlı olabileceğimiz havai bir döngüye giriyoruz. Bu süreçte iş/ticari boyuttaki girişimlerimizi büyütmemize destek olabilecek yeni ve yüzeysel düzeyde arkadaşlık bağlarının geliştirilmesi olası olabilir.

Ejderhanın enerjisi rüzgarla dağılır, suyu görünce durur.
                                        Kwok Po-Defin kitabı

 Perşembe günü Venüs gezegeni İkizler burcundaki yolculuğuna başlıyor olsa da haftanın genel akışına baktığımızda, Venüs gezegeninin Yengeç burcunda konumlandığını düşünün işte böyle bir aroma damağımızı sevgiyle tatlandırıyor.

Kainattaki yegâne iyileştirici güç; sevginin besleyici ve yaratıcı ritmiyle yeni kapılar açan haftamızı sezgilerimizle dinlemeye başlayalım mı?

Haftanın başlangıç günü (20 Haziran Pazartesi): Hissetme fonksiyonumuz Ay, Balık burcunun merhametli okyanusunda, küçülen ay fazında, yaratıcı bir fikriniz ya da tasavvur ettiğiniz bir projeniz var mı? İşte şimdi Ay ışığını özverili bir ritimde küçültürken ve İkizler burcundaki Merkür gezegeni Koç burcundaki Jüpiter gezegenine destekçi bir tonda dokunurken (Merkür-Jüpiter sekstil açısı), bu fikrinizi ya da projenizi hayatın akışına teslim etme zamanı! Eş zamanlı olarak yaratıcı yazılar kaleme almak, günlük tutmaya başlamak adına da ideal bir zaman kalitesi. Günün başlangıcında duygusal boyutta mesafe alma ihtiyacı duyumsayabilir ve içimizdeki sanatçıyla bire bir, sembolik boyutta bir iletişim kanalıyla temas etme ihtiyacı sezebiliriz, önsezilerimize rahatlıkla güven duyumsayabiliriz (Ay-Uranüs sekstil açısı). Akşamüzerinden itibaren mistik ve gizemli derinliklere yönelik içsel bir yönelim hissedebiliriz (Ay-Neptün birleşimi). Genel olarak bugün tohumumuzdaki öz potansiyeli sanat aracılığıyla sembolik bir dille ifade etmek adına oldukça yaratıcı bir süreçteyiz. Bedenimizin lisanını çözümlemek adına yoga uygulamaları gerçekleştirebiliriz. Özellikle akşam saatlerinde farkındalığın alevi; “Yoga Nidra” uygulamasını öneriyorum.

Haftanın ikinci günü (21 Haziran Salı): Bilinçdışımızın ritmini ışıyan Ay, öncelikle öz değer bilincimizi ışıyan Venüs gezegenine hemen ardından dönüşümün ve iyileşmenin sembolü Plüton gezegene destekçi dokunuşlarının ardından Güneş ile uzlaşı arayışında (Ay-Venüs (02.10) & Ay-Plüton (03.01) sekstil açı dinamikleri / Ay-Güneş karesi-06.11).

Sabahın ilk ışıklarıyla (06.11), Işıkların sergilediği (Ay ve Güneş) Çaykovski’nin ölümsüz eseri; “Fındıkkıran Bale ”sini izlerken, 24 Mart 2020 tarihinde Koç burcunda tezahür eden Yeniay ile başlayan Ay Döngüsü sona eriyor...

06.12-06.37 arası sahneyi temizlemek adına kısa bir mola veriyoruz,  Ay, Balık burcunda boşlukta yol alıyor.

Unutma ki dünyanın öte ucunda tek bir insanın kederi,
Tüm insanlığı mutsuz edebilir. Ve bir kişinin saadeti,
Herkesin yüzünü güldürebilir.”
Şems-i Tebrîzî

 

Salı gününe oldukça hızlı, sabırsız, hevesli ,cesaretli, enerjik bir ritimde başlıyoruz (06.37-Ay Koç burcunda, son dördün fazında).

Önce eyleme geçerek sonradan düşüneceğimiz ve hemen başlayarak sonunu getiremeyeceğimiz işlere girişmemiz söz konusu olabilir dikkat!  (Ay-Uranüs yarım kare açı dinamiği).

Enerjinin saf olduğu ve enerjiyi kullanma şeklimizin , (+) /(-) sonuçlara gebe olabileceği  gerçekliğini günün akışında hatırda tutmak akıllıca olabilir.

Öğle saatinde öz yaşam kaynağımız Güneş’in su elementinin öncü niteliğindeki burcu Yengeç’ in besleyici doğasında, besleyerek büyüyebilecek-gelişebilecek yönlerimizi aydınlatacağı, yolculuğu başlıyor. Bu konuda detaylı bilgiyi yazının giriş bölümünde okumayı seçebilirsiniz.  Sıcak sıcak sımsıcak, neşeli mi neşeli, hareketli, ilham verici bir Yaz mevsimine heyecanla merhaba diyoruz.

Bugün Dünya Yoga Günü! Kendimizi yeniden okumamızı teşvik edici yaratıcı, dönüştürücü, ilham verici bir süreçteyiz. Öz değer bilincimizi dönüştürmek adına inisiyatif almak, yoga yolculuğuna baş koymak adına mükemmel derecede ideal bir gün (Venüs-Plüton üçgen açısı).  Yoga sadece beden hareketlerinden ibaret değildir!  Yoga bir ilim, kadim bir bilgelik sanatıdır. Yoga, öz saf benliğimizle yeniden bir olabilmemiz adına eşsiz bir dönüşüm aracıdır. Her birey (fizyolojik yaşı, kilosu her ne olursa olsun) yoga yapabilir, bundan yaklaşık 2500 yıl önce bir beden aracılığıyla dünyayı deneyimleyen üstat Patanjali’nin dediği üzere: “Her türlü zihni tek bir noktaya yöneltmek ve yoga yönteminin en üst aşamasına kadar ulaştırmak mümkündür.”

Vücuduna yoga ile egemen ol ki senin ruhun için bir sığınak olsun.
Duygularını, heyecanlarını ve beynini kontrol et;
Arzu, korku ve belirsizliklerin boş etkilerinden kurtul,
Işığa ve özgürlüğe kavuş.
                                               Bhagavad Gita

 Haftanın ortasına vardığımızda (22 Haziran Çarşamba): “Abrakadabra”!

Bugün köklü bir ağaç gibi derin, akan bir nehir gibi sessiz bir ritimde eylemde olmak akıllıca olabilir.

Ay, Koç burcunun ikinci dekanında (Güneş yönetiminde) son dördün fazında, öncelikle Boğa burcunun üçüncü dekanındaki (Satürn yönetiminde) değerlendirme fonksiyonumuz Venüs gezegeniyle yarım kare açı dinamiğini kesinleştirdikten sonra “Bilen Kişi” / Melanie Reinhart’ ın deyimiyle, “Gökyüzünün Şamanı”; Kiron ile birleşmeye doğru cesaretle yol alırken son olarak Ay, dispozitörü (yönetici gezegeni) eylem fonksiyonumuz Mars ile birleşecek. Ay’ın bu ritmi Gurmukh Kaur Khalsa’nın şu deyimini hatırlatıcı nitelikte:

Bu dünyadaki diğer insanlar üzerinde gücümüz yoktur, sadece kendi üzerimizde gücümüz vardır. Hayatımızdaki insanlar ne kadar sorunlu olurlarsa olsunlar, çözüm her zaman sizsiniz.”

Evet bu deyime şöyle bir ekleme yapalım: Hatırlayalım ki, karşımızdaki kişi de biziz. Her baktığımız yerde gördüğümüz kendimizin bir yansımasıdır. Bu bağlamda günün akışında hissettiğimiz canlı, dinamik, heyecanlı enerji akışını içsel doğamıza yoğunlaştırmak, kendimizi bilme yönünde cesaretli olmak, kendimizi okumaya kendi kendimizi motive etmemiz ve en önemlisi kendimize dürüst olmamız önemli olabilir.

Öz benliğimizin gıdasını; meditasyon, beslenme öğünlerimize entegre etmeyi de hatırlayalım.

Meditasyon; bedensel sürecin gözlemlenmesiyle başlayan, sonra zihinsel duruma odaklanıp sonunda zihin ve ruhu harmanlayıp içerde saklı sonsuzu görme sanatıdır.
Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar

 

Haftanın en lütufkar günü (23 Haziran Perşembe): Öz gücümüzü metanetle tezahür ettirirken cesur olmak ön plana çıkmakta. Bilinç dışımızın ritmini ışıyan Ay, lider bilincini ışıyan Koç burcunun üçüncü dekanında (Venüs gezegeni yönetiminde), son dördün fazında. Günün ilk saatlerinde (03.35) Venüs gezegeni, bizlere anın bilgisini sunan zeki İkizler burcuna geçişini gerçekleştiriyor, bu konuda detaylı bilgi, yazının giriş bölümünde yer almaktadır. Ay, ilk olarak Kova (Saka) burcunda geri hareketini sürdüren Satürn gezegenine destekçi bir tonda dokunarak (Ay-Satürn sekstil açısı) “sebatkar ol”manın formülünü öğreniyor. Ardından Yer altı diyarının adaletli hükümdarı Hades ile yoğun bir tonda uzlaşı masasına oturuyor (Ay, Plüton kare açısı); ana konumuz:  Ego, sevgiden korkar mı?”

Kendini sevmek, ömür boyu sürecek bir aşk hikayesinin başlangıcıdır.
Oscar Wilde

 Ay Koç burcunda 11:02-14.58 zaman aralığında ışıkları birbirine aktarma misyonuna mola veriyor. Bu süreci; iç gözlem gerçekleştirmek, zihnimizi dinginleştirici nitelikteki uygulamalara yönelerek, içsel akışımızın dinamiğini gözlemleyerek değerlendirmek güzel olabilir.

Hissetme fonksiyonumuz Ay, “Baharın Güneş”inin simgesi, üreme ve verimlilik sembolü Boğa burcunun dingin topraklarında huzurlu bir ritimde yol almaya başlayınca (14.58) Yengeç burcundaki Güneş’e destekçi bir tonda dokunmaya doğru istikrarla ilerliyor, öz zenginliğimizi maddi/somut boyutta bolluğa-berekete nasıl dönüştürebileceğimize ilişkin bilgileri, içsel dengemizin yaratıcı doğasında aydınlatabileceğimiz, öz misyonumuzu ifade edebileceğimiz, yeni sosyal bağlar geliştirebileceğimiz güzel bir gün deneyimlemekteyiz.

Haftanın en güzel günü (24 Haziran Cuma): Kâğıt helva tadında! Kâğıt helvanızın arasına ne koymayı seçersiniz yoksa sade mi olsun? Bu seçim için oto kontrolü kozmik antenimizin çekim gücüne teslim etmek ve içsel bilişimizin sezgisel akışında her şeye biraz spontane bir tonda dokunmak akıllıca olabilir.

Ay, Boğa burcunda, son dördün fazında, dispozitörü (yönetici gezegeni) Venüs gezegeni İkizler burcunda. Ay ilk olarak Venüs gezegeninin bir üst oktavı olarak nitelendirilen evrensel sevginin sembolü Neptün gezegenine yarım kare açısını gerçekleştirdikten sonra ışığını, biricik dehamızın ışığı Uranüs gezegeniyle birleşmeye doğru huzurla yol almakta. Yoğun bir sis tabakasının hâkim olduğu bir atmosferde, önünüzdeki yolu dahi göremediğiniz bir zeminde aracınızı sürdüğünüzü zihninizde canlandırın, neye güven duyumsarsınız? Bugün tam olarak içsel bilişimizin ilahi ışığının izinde içimizden geldiği, canımızın çektiği gibi eylemde olmak, her şeyi kontrol etme ihtiyacımızdan kendimizi azat etmek adına harika bir akıştayız. Bilinmeyeni, öngörülemeyeni cesaretle karşılayabiliyor muyuz?

Şimdi marifetimizi konuşturmanın tam zamanı!

Hafta sonu, bütünleşme, kabullenme ve bırakma motivasyonumuz ağır basmakta, Ay balsamik fazda, 29 Haziran Çarşamba günü (05.52/İstanbul iline göre) Yengeç burcunun ilk dekanında (7° 23’) Venüs gezegenin kısmi asalet ışığında Güneş ile birleşerek yeniden doğacağı güne değin ışığını küçültürken, sonlanmaların başlangıcını başlatacağımız bir sürece geçiyoruz. Başlayacak Yeniay döngüsüne ilişkin niyetlerimizi vizyonlamak ayrıca aman kimseler görmesin, duymasın diyebileceğimiz gizli kalmasını istediğimiz birtakım eylemleri tezahür ettirmek için uygun bir zaman süreci olabilir.

Haftanın altıncı günü (25 Haziran Cumartesi): Bilinçdışımızın ritmini ışıyan Ay, Boğa burcunun güzel bahçesinde sükûnet halinde ışığını küçültürken (balsamik fazda) Uranüs gezegeni ile birleşmenin ardından ışığını Kuzey Ay Düğümü ile birleştirirken eş zamanlı olarak Koç burcundaki Jüpiter gezegeniyle yarım kare açı dinamiği tezahür ettirmekte. Öğle saatlerinde ruh sağlımızı gözeten Satürn gezegeniyle uzlaşı arayışının ardından, kozmik antenimiz Neptün gezegeninden aldığı destekle Plüton gezegenine lütufkar bir tonda dokunmak üzere kararlılıkla yol alıyor (Ay-Satürn kare açısı/ Ay-Neptün sekstil açısı/ Ay-Plüton üçgen açısı). Gezegenlerin dekan ve kısmi asalet yöneticiliklerini göz önünde bulundurduğumuzda toprağın hafızasında “Mars” ve “Satürn” gezegenlerinin dinamiklerinin ön plana çıkmakta olduğunu görmekteyiz. Bu bağlamda geleceğe güvenle ve umutla bakmamızı örseleyen, kendi kendimize inşa ettiğimiz zihinsel bariyerlerimizi dönüştürmek, geçmişin geleceğin üzerindeki etkisini farkındalıklı bir bilinçle yeniden yapılandırabileceğimiz dingin bir gün deneyimliyoruz.

Günün akışında meditasyon sürecimizde derinleşmeyi araştırabilir, mantralar aracılığıyla meditasyon süreçlerimizi zenginleştirebiliriz.

“Sa Ta Na Ma” mantrasıyla çalışabiliriz.

Haftanın son günü (26 Haziran Pazar): Sevmenin ve sevilmenin doyasıya tadını çıkarabileceğimiz neşeli, hareketli ve bereketli bir süreçteyiz.

Hissetme fonksiyonumuz Ay, güzelliği anlayışla birleştiren iyi bir hikâye anlatıcısı, zeki İkizler burcunun sıcak ve nemli doğasında balsamik fazda. En çok kendi aklımızdan öğrenebileceğimizi gözlemleyebileceğimiz günün akışında kendimize objektif, bir diğerine sübjektif olmak akıllıca bir seçim olabilir.

Ay, ışığını Merkür gezegeninin kısmi asalet ışığında Venüs gezegeniyle birleştirdikten sonra Jüpiter gezegenine destekçi bir tonda dokunmaya merakla ve hızla yol alırken; şükrettiklerimizin bilincinde öz güzelliğimizi dile getirmek, niyetlerimiz için ritüeller gerçekleştirmek adına güzel bir zaman kalitesi deneyimliyoruz.

Işık olsun!

Özge Genlik - Mistikalem