17 - 23 Ocak Haftasına astrolojik bakış

17 Ocak 2022 Pazartesi
17 - 23 Ocak Haftasına astrolojik bakış
17 - 23 Ocak Haftasına astrolojik bakış

Bir Yaşam Gurmesi Bilincine Uyanmak’ = 17-23 Ocak 2022

”Bir saatlik bir oyunda bir insan hakkında bir yıllık konuşmada öğreneceğinizden fazlasını öğrenirsiniz.”                                                                         Platon

 2022 yılının üçüncü haftasını, özümüzdeki “anne” arketipinin ortaya koyduğu dinamiklerin ritminde sarıp sarmalıyoruz.

İçimizdeki anne; şefkatli, özverili, sahiplenici mi? Yoksa eleştiren, rekabetçi, ihmalkar bir benlik örgütlenmesini mi yansıtıyor? Genel olarak Ay Yengeç burcunun soğuk ve nemli doğasında koruma-kollama içgüdüsü ile hassasiyetle büyürken duygusal zekamız ön planda, sezgilerimiz çok güçlü ve eylemlerimiz ise bilinçdışımızdaki senaryomuzu referans alarak form kazanmaya meyillidir. Ayrıca hafızamız ve hayal gücümüz de çok kuvvetlidir.

Haftanın ilk günü büyüdüğümüz ilk çevremiz; ana rahmimizin doğası hakkında hafızamızda bilgiler uyandırabileceğimiz böylece besledikçe büyüyecek ve güzel çiçekler sunacak tohumumuzda var olan potansiyelimiz hakkında derin bir anlayış geliştirmeye açığız. Özellikle günün ikinci yarısı hafıza bankamızı simgeleyen Ay, var olan tüm sınırları kaldıran Neptün gezegenine lütufkar bir tonda dokunduğunda (Ay-Neptün üçgen açısı); hayal dünyamızın ilham verici gücü ile mistik ve psişik konular ile ilgilenmeye vakit ayırmayı seçebiliriz. Meditasyon sürecinde derinleşmek için çok verimli güzel bir zaman kalitesi.

Neptün gezegeni, bilinç doğamıza ilişkin modası geçmiş yapıları çözündürücü niteliğe sahiptir. Dane Rudyhar ın deyimi ile “her seviyede bütünün bütünlüğünün iyileştirici ve destekleyici kudretidir”. Bu bağlamda bilinçdışımızda sürekli kendisinin yenileyen melodinin neye/nasıl hizmet ettiğini fark etmek, iç sesimiz ile empatik bir diyalog geliştirebilmek adına hayal gücümüzün yaratıcı potansiyelinden yararlanmaya açık olduğumuz duyarlı bir süreç ile yeni haftamızı kucaklıyoruz.

Duyduk duymadık demeyin! Haftanın ikinci gününe adım atar atmaz Ay, Yengeç burcunun üçüncü dekanında (Ay yönetiminde), Satürn gezegeninin kısmi asalet ışığında ve dodekatemoria olarka Boğa burcunun hüküm sürdüğü derecede Güneş ile Plüton birleşiminin tam karşına çok güçlü bir varoluş sergiliyor. 2022 yılının ilk dolunayı Yengeç burcunun koruyucu ve besleyici sularında tezahür ederken 20 Temmuz 2020 tarihinde Yengeç burcunun hassas doğasında doğan Yeniay ile birlikte hangi süreçleri başlattı,

21 Nisan 2021 zaman döngüsünde neler ekti isek şimdi mahsüllerimiz ile yüzleşme vakti.
Dolunay; geçmişi bütünü ile geri kazanarak büyümenin ve ruhsal sağlığımızın önemini vurguluyor. Ay ın tam karşısında Güneş-Plüton gezegenlerinin birleşimi benliğimizin kökten yenilenmesine-yeniden doğuşa işaret ediyor ancak bunun için yaşamımızın en derin anlamı ile yüzleşmeye ne kadar hazırız? Yeraltı diyarının hükümdarı Hades soruyor: “Zihnini açmaya cesaretin var mı ?” Bugüne değin geçmişe sünger çektiğin her şeyin öz nedenini görmeye, süngerini sıkarak suyunu sonuna kadar sıkmaya var mısın?

Dolunay sürecinde, zihnini irade gücü ile boyunduruk altına almaya odaklanabilenler en derinliklerindeki yaşam gücü ile tanışanlar olurken, bazılarımız ise Hansel ve Gretel masalında olduğu gibi beyaz çakıl taşları ile iz bıraktığımız yoldan eve geri dönmeyi seçeceğiz ve değişen bir şey olmayacak. Ancak masalda olduğu gibi ders, biz öğreninceye kadar devam edeceği için ikinci sefer yola ekmek kırıntıları ufaladığımızdan emin olsak iyi ederiz. Nitekim bu dolunay geçmiş yaşanmışlıkların izlerini aydınlatıyor, atalarımızdan bizlere devr olmuş mirasımızı/zenginliğimizi duyumsamamızı işaret etmekte.

Salı günü dolunayın ardından Ay, cömert krallığın yaratıcı doğasına doğru ilerlerken (Ay-Aslan burcunda) Ay düğümleri de burç aksını değiştiriyor ve gökyüzünün şimdilik en sıradışı gezegeni olarak nitelendirdiğimiz Uranüs geri hareketini tamamlıyor.
Ay düğümleri Boğa-Akrep aksındaki yolculuklarına başlıyorlar bizler de yeni bir “Kalamar Oyunu” oynamaya başlıyoruz! Yeşil ışık- Kırmızı ışık? Gizli Müfettiş Temmuz 2023 tarihine kadar iş başında!
“Asıl zenginlik istediğin her şeye sahip olmak değil, ihtiyacın olanın az olmasıdır, az daima en çoktur.” İşte bu cümleyi 2023 yılının Temmuz ayına dek çeşitli kriz döngüleri ile her birey kendi yaşam döngünsün özgün ritminde deneyimliyor…

Salı günün yoğun gündeminin ardından tam biraz dinlenme ihtiyacında iken türbülanslı bir Çarşamba sabahına yaratıcı bir ritimde merhaba demeye ne dersiniz? Ay, gün boyunca Aslan burcunun renkli, sevgi dolu ormanında ancak biraz inatçı ve ısrarcı bir tutum sergilemekte. Neye ihtiyacımız var ise cömertçe o ihtiyacımıza konsantre olmak destekleyici olacaktır.

Haftanın dördüncü günü keyfimizin de dört köşe olabileceği en önemlisi dinlenmeye zaman verebileceğimiz hareketli ve renkli bir gündeyiz. Tek ısı ve ışık kaynağımız Güneş, evrensel kardeşliğin ve sezgisel farkındalığın simgesi Kova burcunun özgün havasına idealist bir giriş gerçekleştirirken, bilinçdışımızın ritmini ışıyan Ay ise ormanların kralı/kraliçesi olarak uykuya çekilmiş (Ay boşlukta = 11.17-17:03) .Cömertçe dinlemek, ilhamla dinlenmek için en ideal gündeyiz.
9sYanıtla

Haftayı nihayete erdirirken pek bir titiz, pek bir hamaratız!

Haftanın son resmi gününde Ay, verimli olarak çalışmamızı, mükemmel bir ritimde üretmemizi (Ay-Başak burcunda) destekliyor. Uranüs ve Venüs gezegenlerinde lütufkar bir tonda dokunuyor (Ay-Uranüs/ Ay -Venüs üçgen açıları) dolayısı ile finans toprakları hareketli, bereketli bir gün deneyimlemeye açık. Bizim için gerçekten değerli olanı özenle analiz etmeyi hatırlayalım.

Hafta sonu toprak elementinden hava elementine geçiş yaparak; bu gündemi yoğun haftayı hafifleyerek uyumlu bir ritimde sonlandırıyoruz.

Cumartesi günü, içsel zenginliğimizi sevdiklerimiz ile paylaşmak isteyebiliriz.

Pazar günü Terazi burcunun güzel, ılımlı, işbirlikçi, adaletli doğasına ilerleyen Ay, ve Merkür ile birleşen Güneş; ilişkilerimizdeki eril/dişil dengesini sağlamlaştırabilmemiz adına bize uzlaştırıcı bir zaman kalitesi sunarken aklımızın yaratıcı keskinliği ile içsel ya da dışsal boyutta sosyal olmak adına güzel bir gün deneyimliyoruz.

Işık Olsun !