Yeniçağ

Ofiste denge Feng Shui ile nasıl sağlanır?

Feng Shui sayesinde ofisinizde ve çalışma masasında yapılacak birkaç düzenlemeyle daha huzurlu ve başarılı iş ortamına kavuşmak mümkün.

Ofiste denge Feng Shui ile nasıl sağlanır?

Feng Shui Dünyası (http://www.fengshui-tr.com) sitesinin mimarları olan Feng Shui danışmanları Ferda Ünsal ve Işıl G. Anfar'dan bürolarınız iiçin önemli öneriler:

Feng Shui, doğada var olan-evrensel yaşam enerjisini, yaşadığımız mekânlarda harekete geçirmenin yöntemlerini gösteren eski bir Çin öğretisi. Doğadaki denge ve uyumu mekânlara taşımanın yollarım gösteriyor. Böylelikle daha sağlıklı yaşam, mutlu ilişkiler, başarılı bir iş hayatı hedefleniyor.

Evlerde olduğu gibi çalışma mekânlarında da, yaşamın nefesi olarak tanımlanan evrensel enerji Chi'nin hareketi, kalitesi ve yoğunluğu çok önemli. Bu nefes ofisleri yaşamla doldurduğu için mekâna nereden geldiğine ve mekânda nasıl dolaştığına bakmak gerekiyor. Örneğin, koridorlar, direkt kapı karşısı gibi yerlerde dik ve hızlı akan enerji yorgunluk, tedirginlik ve stres yaratıyor. Bu akışı yumuşatmak için mobilya, aksesuar, bitki tablolar kullanılmalıdır. Doğada her şey karşıtıyla var olduğu için mekânlarda da bu yin ve yang enerjilerin birlikteliğini sağlamaya çalışmak gerekiyor. Yani gece-gündüz, yumuşak-sert, kadrn-erkek, soğuk-sıcak birlikteliği gibi, kullandığımız renkler, materyaller ve aksesuarlarla enerjiyi dengelemek, daha huzurlu bir ortam yaratıyor. Aynca, beş elementin (ağaç, ateş, toprak, metal ve su) birlikteliği, etkileşimi de önemli. Ofislerde tüm elementlerin var olması önem taşıyor. Elementlerden birinin olmaması dengenin, ilişkilerin, sağlığın, huzurun, başanmn, kazancın bozulmasına neden oluyor.

Ofiste enerji dengesi

Peki, bu dengeyi sağlamak için ofiste ne gibi düzenlemeler yapılabilir?.. Masalann konumu, işe odaklanmak, daha verimli olmak ve ofis içindeki hâkimiyetiniz konusunda ipucu verir.

Çalışma masasının kapıya göre konumu çok önemlidir.  Açık ofis ortamlarında, sırtınız boşlukta kalıyorsa, arkanızı yüksek iç mekân bitkilerle bloke etmelisiniz.

Sivri köşe veya kolonlardan gelen dik ve olumsuz enerjileri önüne yeşil bitkiler veya büyük objeler koyarak önleyebilirsiniz.

Sağlam duruşlu, ahşap masalar ve arkalarında kolçakk ve arkası yüksek sandalyeler, destek enerjisini hissetmek için önerilir. Ofisin yoğun güneş ışığı alması huzursuzluk ve strese neden olabilir. Bu enerjinin stor veya jaluziyle bloke edilmesi gerekir.

Elektromanyetik alanların yarattığı stres, yorgunluk ve gerginliği önlemek için, bilgisayarların yanına küçük kaktüsler konulması, ofisin birkaç canlı bitkiyle donatılması önemlidir.

Ofis dekorasyonunda, koyu ve açık renklerin, yuvarlak ve sivri hatlı mobilyaların, sert ve yumuşak yüzeylerin, yani birbirine zıt enerjilerin birlikte kullanılması enerjinin dengeli akması açısından önemlidir.

Beş elementin her birini temsil eden renk veya materyallerin masanm üzerinde olması enerjinin dengeli akmasını sağlar. Ahşap bir masa, yeşil renk, doğa manzara resmi veya canlı bitkiler ağaç; bilgisayar, gümüş, bronz bir obje ve beyaz, gri renkler metal; seramik, porselen, kristal, doğal taş bir aksesuar toprak; kırmızı renk bir obje, mobilya, tablo veya ışık ateş; cam aksesuar, mavi, siyah renkler su ele elementini temsil eder.

Tek renk ve sadece düz hatların hâkim olduğu ofis ortamları çalışanlann kendilerini yorgun hissetmesine neden olur.

Yorumlar