Mutfak

Zeytinyağı kullanımına dair 7 altın öğüt

Hangi Tip Zeytinyağı Kullanmalı?

Zeytinyağı kullanımına dair 7 altın öğüt

Bir sağlık deposu olduğu bilinen, uzun yaşamın sırrı olarak görülen zeytinyağı hakkında Makarna, Lütfen! Sahibi ve Gıda Mühendisi Tuğba Bayburtluoğlu şu bilgileri verdi:

  • 1. Zeytinyağı her yemeğe yakışır. Kullanırken korkmayın. Pilavı sadece zeytinyağlı yapmayı deneyin; yine harika olduğunu göreceksiniz.
  • 2. Kızartmalar için de sadece zeytinyağı kullanabilirsiniz. Maliyet çok yükseliyor diyorsanız, diğer yağlarla karıştırarak kullanmayı deneyebilirsiniz.
  • 3. Sızma zeytinyağı kızartma için önerilmez. Çok stabil olmadığından sadece çok hafif kızartmalarda kullanın.
  • 4. Yağın yanmasını önlemek tüm yağlar için en önemli konudur. Sadece zeytinyağına has olmayan bu duruma çok dikkat edin. Bir yağ çok ısındıysa, artık duman çıkartmaya başladıysa zararlı bileşiklerde içinde oluşmaya başlamış demektir. Tereyağı kullandığınız bir yemekte biraz da zeytinyağı katmayı düşünebilirsiniz.
  • 5. Zeytinyağlılarda da önce yemeği az zeytinyağı ile pişirip sonra soğuduktan sonra sızma zeytinyağı eklemek yani yemekteki yağın çoğunun pişmeden yemek olmak çok daha akılcıdır. Sızma zeytinyağı ısıl işlem görmeden çok daha sağlıklıdır. Ancak unutmamak gerekir ki yağ yağdır; hepsinin gramı 9 kCal’dir.
  • 6. Sızma zeytinyağının altını çiziyoruz zira piyasadaki Riveria tipi yağlar karışık yağlardır. Asitliği çok yükselmiş zeytinyağları rafinaja gönderilir ve hem fiziksel hem de kimyasal teknikler ile asitliği sıfıra indirilir. Sonra lezzete, stoklara vb bağlı olarak sızma zeytinyağı ile karıştırılarak piyasaya sunulur.
  • 7. Tekrar hatırlatalım, zeytinyağının hası sızmadır. Türkiye'de birçok iyi butik üretici bulunuyor.
Zeytinyağının iyisini anlamanın püf noktaları İyi zeytinyağı konusunda kamuoyunda yanlış yargıların bulunduğuna dikkat edildi.

 

Yorumlar