Uzay

Uzay

Uzaydaki ani ışık patlamalarına dair yeni varsayım

Gökyüzünde bir anda yanıp sönen en parlak ışıklar astronomide gamma ışını patlaması olarak tanımlanıyor ama ne yerleri, ne de nasıl oluştukları henüz tespit edilebilmiş değil.

Uzay

NASA: Mars'taki kraterlerin nedeni süper patlamalar

NASA'ya göre Mars, tarihi boyunca devasa yanardağlardan kaynaklanan binlerce süper patlama ile sarsılarak bugünkü halini aldı.

Uzay

Çinli taykonotlar 3 ay sonra Dünya'ya döndü

Çin uzay istasyonunun çekirdek modülü Tienhı’da 17 Haziran’dan bu yana çalışmalar yürüten Liu Boming, Tang Honbo ve Nie Haisheng isimli taykonotlar Moğolistan’ın Gobi Çölü’ne indi.

Uzay

SpaceX'in astronotsuz uzay uçuşu başladı

İçinde astronot olmayan 4 mürettebatı taşıyan ve dünya çevresinde 3 günlük bir uzay seyahati hedefleyen SpaceX roketi başarılı bir şekilde fırlatıldı.

Uzay

One Web'in 34 uydusu Baykonur'dan uzaya gönderldi

Hızlı internet sağlamayı amaçlayan İngiltere merkezli küresel iletişim şirketi One Web'in 34 uydusu Rusya tarafından Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü'nden uzaya fırlattı.

Uzay

SpaceX astronotsuz ilk turistik uzay turuna hazırlanıyor

SpaceX, insanlı uzay uçuşu tarihinde ilk kez, profesyonel astronotların desteğine ihtiyaç duymadan, 4 turistle dünya yörüngesinde 3 günlük tur gerçekleştirecek.

Uzay

NASA: Kaya analizlerine göre Mars'ta yaşanabilir

Mars’tan alınan iki kaya örneği üzerinde yapılan analizlerin, Kızıl Gezegen’in yaşanabilir olduğunu gösterdiği belirtildi.

Uzay

Çin'in Uzay Yolu hedefi: 1 Kilometrelik Uzay Gemisi

Şu ana dek uzaya fırlatılan en uzun roket 111 metre. Ama ÇİN'in hedefi Uzay Yolu Dizisinin hayali gemisi Atılgan'ı andıran türden bir uzay gemisi inşa etmek.

Uzay

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda yangın paniği yaşandı

ISS’te bulunan Zvezda modülünde pillerin şarj edildiği bölümde sabaha karşı duman alarmları çaldı.

Uzay

Kleopatra Asteroitinin en net görüntüsü çekildi

Yer fıstığına benzeyen garip şekli ve iki uydusu ile Güneş'in yörüngesinde dönen, köpek kemiği astroidi olarak da bilinen göktaşı Kleopatra'nın yeni görüntüleri çekildi