Uzay

Uzay

Gizemli gök cismi Oumuamua ile ilgili yeni teori

19 Ekim 2017'de Güneş Sistemi dışından geldiği tespit edilen cismin bir uzay aracı olabileceğini iddia edecek kadar ileri gidenler dahi oldu ama ne olduğu henüz anlaşılamadı.

Uzay

Çin uzayda meteorolojik gözlem ağı oluşturuyor

Çin'in yeni nesil meteoroloji uydusu uzaya gönderildi

Uzay

Venüs’e iki uzay aracı gitmesi planlanıyor

NASA Venüs'e DAVINCI+ ve VERITAS adlı iki uzay aracı gönderecek. Keşif görevlerinin amacı, Venüs’ün atmosferini ve jeolojik özelliklerini incelemek.

Uzay

Uluslararası Uzay İstasyonu'na çöp çarptı!

Meydana gelen uzay kazasında; Uluslararası Uzay İstasyonu'nun robotik kollarından biri bir uzay çöpü tarafından delindi. Çarpan nesnenin çöp olduğu, kalan boya izinden anlaşıldı.

Uzay

Küf mantarlarının radyasyon direnci uzayda araştırılacak

NASA, küf mantarlarını Ay etrafında gezintiye hazırlıyor.. Ay deneyinin amacı mantarların kendilerini hasardan koruyan melanin maddesi üretim ve DNA onarım yöntemlerini incelemek.

Uzay

Artemis Anlaşmaları'na Yeni Zelanda da imza attı

ABD, Avustralya, Birleşik Krallık, Kanada, İtalya, Japonya, Lüksemburg, Güney Kore ve Birleşik Arap Emirlikleri’n imzası bulunan Artemis Anlaşmaları uzay faaliyetlerini düzenliyor.

Uzay

Mars'ta renkli garip bulutlar gözlemlendi

Mars yörünge aracı Curiosity'nin çektiği yeni fotoğraflarda, Mars atmosferinde bugüne dek gözlemlenen bulutlardan çok daha yüksekte, renkli ve garip bulutlar görüntülendi.

Uzay

Çin uzay istasyonu inşaatına başlıyor

Çin bu ay içince üç kişilik taykonot ekibini, yeni uzay istasyonu kurmaları için yörüngeye göndermeyi planlıyor.

Uzay

İşte Samanyolu’nun merkezi

Samanyolu’nun aşırı ısınmış gaz iplikleri ve manyetik alanlardan oluşan merkezi 20 yıllık astronomik gözlemler sonucu oluşturuldu.

Uzay

Evren için kıyamet teorileri: Büyük Donma veya Büyük Sekme

Genişledikçe soğuyan Evrenin sonu hakkında ortaya atılan teorilerden biri de Büyük Donma. Bir diğer teori ise Büyük Sekme