Uzay

Uzay

Ekseni eğik gezegenlerde yaşam ümidi daha fazla

Dünya'nınkine benzer şekilde ekseni eğik gezegenlerin, kompleks yaşam formlarına ev sahipliği yapma olasılığının daha yüksek olduğu belirtildi.

Uzay

Satürn'ün Uydusu Enceladus'ta yaşam olasılığı yüksek

Enceladus'un buzlarla kaplı yüzeyinin altındaki hidrotermal bacalarla dolu dev okyanuslar, uyduda yaşam izleri bulma umutlarını artırdı.

Uzay

Dünya'ya yaklaşan asteroidin rotası roketlerle değiştirilebilir mi?

Simülasyon testleri, Dünya'ya yaklaşan büyük bir asteroidin rotasının Dünya yarıçapının 1,4 katı kadar saptırabileceğini ortaya koydu. Ama çözüm hayli tartışmalı:

Uzay

Uzayda bilinen en küçük ama en ağır cüce yıldız keşfedildi

Kor ateşten oluşan cücw yıldız TF J1901+1458'nin yaklaşık Dünya'nın uydusu Ay büyüklüğündeki kütlesi Dünya'nın kütlesinin 450 bin katı kadar.

Uzay

Uzayda tek başına gezinen dev bir bulut keşfedildi

Uzayda galaksi bulunmayan bir alanda, yalnız bir bulut keşfedildi. Uzayda tek başına gezinen bulutun, Samanyolu'ndan daha büyük olduğu tespit edildi.

Uzay

Alkollü kuyruklu yıldız tespit edildi!

NASA astronomlarının araştırmasına göre; Comet 46P/Wirtanen kuyruklu yıldızı yüksek seviyede alkol barındırıyor.

Uzay

NASA: Mars'ta sanılandan fazla su var

Mars'ta donmuş göller olduğunun tespitinden yaklaşık üç yıl sonra, önceden düşünülenden daha fazla su olabileceği iddia edildi.

Uzay

352 ışık yılı uzaklıkta 2 yeni gezegen keşfedildi

Vatandaşların verileri sayesinde keşfedilen iki gezege, Dünya'dan 352 ışık yılı uzaklıkta güneş benzeri bir yıldızın yörüngesinde dönüyor.

Uzay

Çin uzay aracı Zhurong'un Mars’a inişi

Çin Ulusal Uzay Yönetimi (CNSA), mayısta Mars’a iniş yapan uzay aracı Zhurong’un, iniş sırasında paraşüt sisteminin açılmasını ve iniş anını gösteren videolarını paylaştı.

Uzay

Venüs'e dair jeolojik tahminler

Venüs'te jeolojik aktivite belirtileri tespit edildi