Duygusal sağlamlık

14 Ocak 2022 Cuma
Duygusal sağlamlık
Duygusal sağlamlık

Nedir bu duygusal sağlamlık?

Her insan hayatı boyunca sıkıntılı durumlarla karşılaşır. Üzülür, morali bozulur, ardından yoluna devam eder. İşte o yoluna devam edebilme kapasitesi ve yolunu çizme süresini belirleyen durum duygusal sağlamlıktır.

Duygusal sağlamlığa sahip olmak sorunların üstesinden gelmenize, çözüm üretme kapasitenizin hızlıçalışmasına vesile olur. Diğer insanlarla daha rahat iletişim kurarsınız. Travmalarınızı daha hızlı atlatırsınız.

Hayatın içinde etkin olduğunuzu, bu dan sonra olacakları yönetebilme kapasiteniz olduğunu bilirsiniz. Hayal kırıklıklarınızın üstesinden gelebilir, hayatınıza gerçekçi hedeflerle devam edebilirsiniz.

Duygusal sağlamlığı olmayan kişiler kırılgandır. Hemen demoralize olur. Sıkıntılı olaylardan kokay etkilenir. Yolunu bulmakta zorlanır. Bulduğu yolda ilerleyeceğine inanmaz. Kendisini çok eleştirir. Başkalarıyla kıyaslamalar yaparak, yaşam enerjisini aşağı çeker.

Duygusal sağlamlık, her ne kadar genetik ve bizi büyüten ailenin eğitimiyle ilişkili gibi göründe de, sonradan kazanılan bir yaşam biçimidir.

Hepiniz hayat yolculuğunuzun dümeninde kendiniz varsınız! Kaptan sizsiniz!

Başınıza gelecekleri bilmeyebilirsiniz; ama olanlara vereceğiniz tepkiyi ve yükleyeceğiniz anlamı yönetebilirsiniz.

Klinik Psikolog Mehtap Kayaoğlu - mistikalem.com

ONLİNE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK HİZMETİ İÇİN: 0533 488 06 00

02125830022-05334880600
mehtap.kayaoglu@yuzlesme.tv
mehtapkayaoglu@gmail.com