Siyez buğdayı 3000 yıl sonra Frigya'da üretildi

Eskişehir, Ankara, Kütahya ile Afyonkarahisar arasındaki Frig Vadisi'nde 3 bin yıl önce üretilen siyez buğdayı, Afyonkarahisar İhsaniye Kaymakamlığı projesiyle yeniden üretildi.

Siyez buğdayı 3000 yıl sonra Frigyada üretildi
Afyonkarahisar İhsaniye Kaymakamlığı'nın "Siyez Buğdayı 3 Bin Yıl Sonra Frig Vadisine Geri Dönüyor Projesi" kapsamında ekimi yapılan siyez buğdayının hasadı gerçekleştirildi.

Siyez buğdayı iç ve dış piyasada talep görüyor

Frigya Vadileri'nin Afyonkarahisar'daki uzantılarının yer aldığı İhsaniye ilçesindeki bölgede yaklaşık 180 dekar arazide ilk defa ekimi yapılan siyez buğdayı, iç ve dış piyasada büyük talep görüyor.
17
Siyez buğdayı 3000 yıl sonra Frigyada üretildi
Kaymakam Alper Taş, Frig Vadileri'nin 3 bin yıllık bir geçmişi olduğunu ve araştırmalarında o tarihlerde siyez buğdayının bölgede yoğun olarak ekiminin yapıldığını tespit ettiklerini söyledi.
27
Siyez buğdayı 3000 yıl sonra Frigyada üretildi
"Güzel bir verim söz konusu"

Buradan yola çıkarak bu projeyi hayata geçirdiklerini belirten Kaymakam Taş, şunları anlattı:

"3 bin yıl önce ekimi yapılan siyez buğdayını tekrar İhsaniye ilçemizde yer alan Frig Vadileri'ne geri getirme kararı aldık. Projemiz bu şekilde başladı. İlk denememizi iki yıl önce 4 dekarlık bir alanda yaptık ve çok verimli olduğunu gördük. Bu yıl da 180 dekarlık bir alana ekimini gerçekleştirdik. Çiftçilerimiz hasatlarını yaptı. Güzel bir verim söz konusu. Bu da bizleri mutlu ediyor."
37