Yazıda Ahenk ve Renk Sergisi sizi bekliyor

Yazıda Ahenk ve Renk Sergisi, 22 Aralık 2019 tarihine kadar, çarşamba günleri hariç her gün 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor.

Yazıda Ahenk ve Renk Sergisi sizi bekliyor
Sultan III. Selim'in tuğrası: 1789-1807 arası Mîr Idris Ali tarafından hazırlanmış olan bu göz kamaştıran, inanılmaz ayrıntılarla bezeli levhanın siyaha boyanmış tahta zemininin ortasına Sultan III. Selim'in kâğıt oyma tuğrası yerleştirilmiştir. Hançere boşluğunda kesme kâğıttan havuz, havuzun üzerinde dört sütun üzerinde yükselen, asmayla kaplı bir çatı vardır. Asmadan koyu kırmızı üzüm salkımları sarkar. Havuzun fıskiyesinden fışkıran sular pırıltılı kâğıttan incecik şeritler halinde kesilmiştir. Balık yakalamak üzere havuzun kenarından suya sarkıtılan üç sopa da incecik şerittendir. Sanatkâr ismini tablonun sol alt kısmında altınlı kat'ı çerçeve içine ta‛lîk hatla yazmıştır.
17
Yazıda Ahenk ve Renk Sergisi sizi bekliyor
Kadın Portresi: 1580'lerin sonuna tarihlenen kadın portresi, İstanbul saray nakkaşhânesinde çalışmış olan Veli Can'ın veya onun çevresinden birinin fırçasından çıkmış olmalıdır. Siyah mürekkep ve fırçayla "kalem-i siyahî" denilen teknikte yapılmış tasvirde, kırda ayakta durmuş, elinde gül dalı tutan, şık giyimli bir kadın görülür. Kol ağzı kürklü uzun bir entari ve kısa kollu, yaka açıklığı kürklü uzun bir ceket giymiştir, belinde ucu püsküllü, altınlı tokaları olan bir kemer vardır. Sorguçlu bir başlık takmıştır. Portrenin üst kısmına 16. yüzyıl sonu Osmanlı üslûbunda tezhip yapılmıştır.
27
Yazıda Ahenk ve Renk Sergisi sizi bekliyor
Kur'ân-ı Kerîm

Yazıda Âhenk ve Renk" sergisinde görülebilecek kıymetlerden eserlerden Kur'ân-ı Kerîm, Seyyid Ahmed b. Abdurrahman hattıyla 1201'de (1786-87) istinsah edilmiştir. Tomar biçimindeki eser, altın ve lâcivert zemine hatâyîler, rozet çiçekler, altın dallar ve minik yapraklardan oluşan hâşiyeli unvan tezhibiyle açılır. Siyah zeminli dar pervazı altınlı dal ve yapraklarla doludur. Tezhipli alanın üst kısmına bir kartuş, saz yaprakları, iri hatâyîler yapılmıştır. Üst ucuna, dışı vişne zemine altınlı çiçeklerle süslü, kılıf vazifesi gören bir deri eklenmiştir.
37