Rize'de turizme katkı sağlayacak yeni proje: Çay Çarşısı

Rize'de içerisinde dev bardak heykeli, çay evleri, tadım ve satış reyonları ve Çay Müzesi'nin bulunacağı bir "Çay Çarşısı" kuruluyor.

Rizede turizme katkı sağlayacak yeni proje: Çay Çarşısı
Çayı ile ünlü Rize'de, içerisinde dev bardak heykelinin de yer alacağı "Çay Çarşısı" kurulması için çalışma başlatıldı.

Rize Ticaret Borsası'nın (RTB) kuracağı çarşı, Karadeniz'in yöresel mimarisindeki yapılarıyla inşa edilecek çay evleri, tadım ve satış reyonları, sinema salonları, restoranlar ve "Çay Müzesi"nden oluşacak.
15
Rizede turizme katkı sağlayacak yeni proje: Çay Çarşısı
1,5 yılda tamamlanacak

RTB tarafından sahil dolgu alanında, 9 bin 520 metrekare alan üzerinde "Çay Çarşısı" kurulması için proje hazırlandı.

4 bin 100 metrekare kapalı alana sahip olacak proje, Karadeniz'in yöresel mimarisindeki yapılarıyla inşa edilecek çeşitli yapıları barındıracak. Çarşı, çay evleri, çay tadım ve satış reyonları, sinema salonları, sergi alanları, restoranlar ve "Çay Müzesi"nden oluşacak.
25
Rizede turizme katkı sağlayacak yeni proje: Çay Çarşısı
"Çay Çarşısı"nın çevre düzenlemesinde, çay bahçesi konseptine uygun peyzaj düzenlemeleri yapılacak. Yaklaşık 10 milyon liraya mal olacak proje 1,5 yılda tamamlanacak.

"Çok güzel bir projeye imza atıyoruz"

RTB Başkanı Mehmet Erdoğan projenin, Rize'nin yüz akı olacağını belirterek, kentin önemli turizm destinasyon alanına kavuşacağını şöyle anlattı:

"Özellikle sembol olarak kullanacak olduğumuz çay bardağı ile 26 tane özel firma çaylarının satıldığı çarşısıyla içerinde yer alacak 3D sinemasıyla restoranıyla müzesiyle farklı tekniklerle demlenmiş çayların sunumunun yapıldığı alanlar ile birlikte turizm anlamında katkı sağlayacak çok güzel bir projeye imza atıyoruz."

35