Çankırı'da 8,5 milyon yıllık Gergedan kafatası bulundu

Çankırı'da Prof. Dr. Ayla Sevim Erol başkanlığında gerçekleşen Çorak Yerler Omurgalı Fosil Lokalitesinde bu yıl yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarında yaklaşık 140 fosil bulunduğu açıklandı.

Çankırıda 8,5 milyon yıllık Gergedan kafatası bulundu
Bugüne kadar 5 bin civarında fosil kalıntısı keşfedilen Çankırı'daki Çorak Yerler Omurgalı Fosil Lokalitesinde bu yıl yürütülen kazı çalışmalarında, aralarında bütün bir gergedan kafatasının da yer aldığı yaklaşık 140 fosil bulundu.

Fatih Mahallesi'ndeki lokalitede 1997 yılından bu yana süren arkeolojik kazı çalışmaları, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayla Sevim Erol başkanlığında devam ediyor.
16
Çankırıda 8,5 milyon yıllık Gergedan kafatası bulundu
Yaklaşık 20 yıldır Çorak Yerler'de süren kazı çalışmalarında 15 türde milyonlarca yıllık yaklaşık 140 parça fosi keşfettiklerini belirten Prof. Dr. Ayla Sevim Erol, bu yıl sona eren kazılarda ele geçirilen fosillerin ön önemlisini ise tam bir gergedan kafatası olduğunu belirtti.
26
Çankırıda 8,5 milyon yıllık Gergedan kafatası bulundu
Sezon çalışmalarını sonlandırdıklarını belirten Erol, "Bu seneki çalışmalarımızda gergedana ait tam bir kafatası iskeleti bulduk. Hitit, Mehmet Akif Ersoy ve Ankara Üniversitesinden gelen hocalarım kafatasını çıkarmaya çalışıyor." dedi.

Kazı çalışmalarının yapıldığı bölgede gergedanların bulunmasının arazinin sulak bir alan olduğunu ispatladığına işaret eden Erol, "Şu ana kadar bu bölgeden gergedanlara ait 3 farklı türü elde ettik. Bölgeden gergedanlara ait 500'e yakın kafatası çıkarıldı. Şimdi de iri gergedanlara ait bir gergedanın kafatası çıkarılmak üzere." diye konuştu.
36