Alanya Kalesi 'UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi' yolunda

Alanya'da 2000 yılında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne dahil edilen Alanya Kalesi, her ay 140 bin ziyaretçi ağırlıyor. Kale'nin Kalıcı Liste'ye alınması için çalışılıyor.

Alanya Kalesi UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi yolunda
Antalya Alanya'da 10 hektarlık yarımada üzerinde Helenistik dönemde kurulan ve etrafı 6 kilometre uzunluğunda surlarla çevrilen Alanya Kalesi, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine uzun yıllar ev sahipliği yaptı.
18
Alanya Kalesi UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi yolunda
2000 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne dahil edildi

Kadim tarihiyle 2000 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan kale, üzerindeki yapıları, surları ve ihtişamıyla turizm merkezi ilçenin en çok ziyaret edilen mekanlarından biri oldu.

Aylık ortalama 140 bin ziyaretçi ağırlayan ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Eravşar başkanlığında 30 yıldan bu yana devam eden kazı çalışmalarıyla tarihe ışık tutan Alanya Kalesi'nin, UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi'ne alınması için çalışma yürütülüyor.
28
Alanya Kalesi UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi yolunda
30 yıldır kazı çalışmaları yapılıyor

Alanya Kalesi Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Eravşar, Alanya Kalesi yerleşkesindeki İçkale'de 30 yıldır kazı çalışması yapıldığını, bu yılki kazıların da bir süre önce tamamlandığını söyledi.
38