Eskişehir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 96'ncı yılı

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının komutasındaki kahraman Türk ordusunun Eskişehir'i düşman işgalinden kurtarmasının 96'ncı yıl dönümü nedeniyle tören düzenlendi.

Eskişehirin düşman işgalinden kurtuluşunun 96ncı yılı
Vilayet meydanında düzenlenen törende, Eskişehir Vali Vekili Ali Muhiddin Varol, Garnizon Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Kurtuluş Savaşı'nın merkezinde yer alan Eskişehir ve Eskişehir halkının savaşta büyük acılar çektiğini, bedeller ödediğini ancak azmi, cesareti ve kararlılığı ile vatanını kurtarıp korumayı başardığını belirtti.
15
Eskişehirin düşman işgalinden kurtuluşunun 96ncı yılı
Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının komutasındaki kahraman Türk ordusunun 2 Eylül 1922'de Eskişehir'i düşman işgalinden kurtardığını hatırlatan Büyükerşen, şunları söyledi:
25
Eskişehirin düşman işgalinden kurtuluşunun 96ncı yılı
"O dönemde Eskişehir, harap ve bitap durumdaydı. Her yer yakılıp, yıkılmıştı. Kelimenin tam anlamıyla işte o gün taş taş üstünde kalmamış Eskişehir, bugün ülkenin ve dünyanın gıptayla baktığı bir hale geldi. Eskişehir adeta küllerinden yeniden doğdu. Bu kentin kendi küllerinden yeniden doğması sanıldığı kadar kolay değil. Uzun ve meşakkatli bir yolculuk. Kurtuluş Savaşı ve Eskişehir'in kurtuluşunun kahramanları, kanları ve canlarını bu topraklarda bırakmış aziz şehitlerimiz ile onların emanetine her zaman sahip çıkmış olan değerli Eskişehirliler. 2 Eylül 1922'deki kurtuluş sevincini ve o günkü ruhu asla unutmamalıyız."
35