Yeniçağ

Duvar renklerinin duygulara etkileri nelerdir?

Duvarlar sadece yaşadığımız yapıların bir parçası değil, sembolik anlamda insan duygularını etkileyen önemli mimari unsurlardır.

 Duvar renklerinin duygulara etkileri nelerdir?

Duvarlar, metaforik olarak, hayatımızda her zaman sınırlar olacağını ifade eder. Duvarların renkleri ve duygusal sağlığımıza etkileri önemlidir.

Aslında duvarların rengi yoktur. Renkler, ışıkların cisim üzerinden yaydığı sinyallerin, beyin tarafından çözülmesiyle oluşur. Hatta bazı duygusal hallerde renkler bile farklı  algılanabilir.

Bazı depresyon türleri, her şeyde karanlık taraf görmeyi sağlar. Mesela Şizofreni vs. hastalıklar, renklerin parlak, akkor veya deforme olmuş şekilde algılanmasına neden olabilir.

Aynı şekilde, renkler duygulara vesile olur ve bazı duygusal durumlara sebebiyet verir. Renklerin aynı zamanda sağlığa etkisi olduğu, biyokimyasal ve hormonal süreçleri de aktive ettiği veya durdurduğu kanıtlanmıştır.

Duvarların renginin duygulara etkileri

Duvarlarıın rengi, duyguları uyarmaya veya onları dengelemeye yardımda bulunur.Farklı zamanlarda duygusal durumlara veya ihtiyaçlara göre duvar renkleri sıklıkla değiştirilebilir. Ancak bu çok zor olduğundan, pratik çözümle, aynı odada birden fazla renk kullanmaktır.

Bir odada dört duvardan ikisi bir renk, diğeri ikisi ise farklı bir renk olabilir. Ya da üç duvar aynı renk, kalan duvar ise bir başka renge boyanabilir. Veya estetik bir denge sağlanabildiği sürece, her bir duvar farklı bir renge boyanabilir, seçim sizin.

Aynı anda farklı renklerin etkisi altında kalmak, aslında hoş durumdur ve ruh haliniolumlu yönde etkileyebilir. Bunu yapmak için de, duvarlar ilginç bir seçenek olabilir, özellikle yeşil alan veya deniz gibi doğal sahneleri yansıttıkları takdirde.

Renklerin duygusal etkileri

Her renk duyguları farklı şekilde etkiler. Bazıları insanı uyarırken bazıları da sakinleştirir.

  • Beyaz. Bir odada bir ışık ve alan olduğu hissi veren doğal bir renktir. Beyazın yarattığı psişik etki huzur ve ferahlıktır. Konsantrasyonu teşvik eder ve duvarların daha az farkedilmesini sağlar. Duygusal rahatsızlık duygusu yüksek oranda olan insanlar için önerilir.
  • Yeşil. Hastanelerde sıklıkla kullanılan, yatıştırıcı etkisi olan bir renktir. Yeşil, güven ve refah ifadesini teşvik eder. Fazla kaygı ve hareketliliği azaltmak için önerilir. Küçük alanlarda yumuşak bir yeşil tonu kullanılmalıdır.
  • Mavi. Bu renk barış ve samimiyet hissi verir. Çok fazla anlaşmazlıkların olduğu mekanlardaki, insan ilişkilerini düzenlemeye yardımcı olur. Aşırı oranda mavi kullanımı, ilgisizliğe ve iştah kaybına yol açtığından, dikkatle kullanılmalıdır. Kurşun mavisi veya soluk turkuaz tonlarını kullanmanızı öneririz.
  • Sarı. Bu renk, korkuların ortadan kaldırılması, depresyonla mücadele edilmesi ve güven duygusunun arttırılmasına yardımcı olan, enerjik bir yapıya sahiptir. Sarı, özellikle üzüntü veya melankolik bir modda acı çeken insanlar için önerilir. Sarı hareket etmeyi ve iyimser olma olasılığını arttırmaktadır. Tüm tonları uygundur.
  • Kırmızı. Kırmızı çok dikkatli kullanılmalıdır. Duvarlarda bu rengin fazla olması, huzursuzluğa neden olabilir ve agresif duyguların ortaya çıkmasını teşvik edebilir. Kırmızı stresi temsil eden bir renktir, bu nedenle sadece küçük dekoratif unsurlara ya da koridorların duvarlarına veya uzun süre kalmanız gerekmeyen yerlerde kullanmak en iyisidir.

Yorumlar