Xfiles

Aydın'da kiliseye gömülen kadının kim olabileceği merak ediliyor

Aydın'da Kadıkalesi Antik Kenti'ndeki arkeoloji kazılarında Hıristiyan geleneklerinden oldukça farklı bir mezar bulundu. Kilise içinde bir kadına ait mezar arkeologları şaşırttı.

Aydında kiliseye gömülen kadının kim olabileceği merak ediliyor

Ayfın  Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, Kadıkalesi Antik Kenti Onursal Kazı Başkanı Prof. Dr. Zeynep Mercangöz ve beraberindekiler gazetecilere açıklama yaptı.

Kadıkalesi'nin her noktasının keşfedildikçe heyecanlandıran yeni gizemler ortaya çıkarıldığını aktaran Tuncer, mezarın bulunduğu yeri ziyaretçiye açmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

Kiliseye bağış yapmış ya da bir bürokratın eşi olabilir mi?

Kazıda görev Uzman Sanat Tarihçisi Umut Kardaşlar,  "Bir bunun aslında bir su kanalı olabileceğini düşünüyorduk ama ekip arkadaşlarımızın da istekleri ile açtığımızda buranın bir mezar gömüsü olduğunu fark ettik. Antropolog hocalarımızın incelemesi sonucunda gömünün bir kadın gömüsü olduğunu 34-38 yaşları arasında bir kadın mezarı olduğu saptandı. Aslında kiliselerin içine kadın gömüsü koymak çok sık rastlanan bir durum değil. Muhtemelen bu kadın kiliseye ciddi miktarda bağış yapan bir kadın olmalıydı ya da bir bürokratın eşi. O yüzden Kadıkalesi'ndeki kilisenin giriş bölümüne gömüsü gerçekleştirilmiş." dedi.

Yorumlar