kilise

Yeniçağ

Kenya'da açlık orucu tutarak ölenlerin sayısı 109'a çıktı

Kenya'nın Malindi kasabasında "aç kalarak Hz. İsa'ya kavuşmaları vadedilen" ve ölüm orucunda hayatını kaybeden kişilerin sayısı 109'a yükseldi.

Yeniçağ

Kenya’da bir tarikatın 73 müridi ölüm orucu tutarken öldü

Kenya’da cennete gitme umuduyla açlık orucu tutan tarikat müritlerinden 73 kişinin öldüğü tespit edildi, 15 kişi polisin baskını ile orucu bırakmaya zorlandı, kilisenin papazı direniyor.

Kültür Sanat

Antakya Rum Ortodoks Kilisesi enkazından çıkan tarihi eserler müzeye teslim edildi

Kilidede bulunan 4 ikona, büyük bir bez ikona ve 2 kupa, bir de kase enkazdan çıkarılırken, diğer eserlerin çıkarılması için çalışmalar sürüyor.

Hristiyanlık

Hatay'daki Aziz Georgios Rum Ortodoks Kilisesi'nde büyük hasar var

Hatay'da bulunan tarihi Aziz Georgios Rum Ortodoks Kilisesi depremlerde büyük hasar gördü...

Xfiles

Aydın'da kiliseye gömülen kadının kim olabileceği merak ediliyor

Aydın'da Kadıkalesi Antik Kenti'ndeki arkeoloji kazılarında Hıristiyan geleneklerinden oldukça farklı bir mezar bulundu. Kilise içinde bir kadına ait mezar arkeologları şaşırttı.

Kültür Sanat

Dede Efendi'nin Rumca eserleri de vardı

Dede Efendi'nin de Rum cemaatini iyi tanıdığını belirten Dr. Miltiadis Pappas, , onun yarı Türkçe yarı Rumca eserler de bestelediğini belirtiyor.

Kültür Sanat

Azat edilen köle mutluluktan kiliseye mozaik döşetmiş

Hatay'da Kutsal Havariler Kilisesi'nin sürdürülen kazılarda bir kölenin azat edilmesinden sonra Tanrı'ya şükrettiği mozaik gün yüzüne çıkarıldı.

Dünya

Nijerya'da kilise çöktü

Batı Afrika ülkesi Nijerya'nın Delta eyaletinde 3 katlı kilisenin çökmesi sonucu ilk belirlemelere göre 10 kişi yaşamını yitirdi.

Hristiyanlık

Fransız Kilisesi cinsel istismarlarda kurumsal suçu kabul etti

Fransız rahiplerin cinsel istismar vakalarında "Kilise'nin kurumsal sorumluluğunu" ve istismarın Kilise'de "sistematik olgu" olduğu kabul edildi.

Kültür Sanat

Issos Harabeleri'nde kilise kalıntısı bulundu

Epiphaneia Antik Kenti'nde bulunan pagan dönemi tapınak olarak inşa edilmiş sonradan kiliseye dönüştürülmüş yapı; üç koridorlu, 35 metre uzunluğunda ve 27 metre genişliğinde.

Yaşam

Üvey dedesiyle evlenen Mary Cosby, kiliseyi karıştırdı

1997 yılında anneannesi ölünce Piskopos üvey dedesiyle evlenen ve serveti aile dışına çıkartmayan Mary Cosby, kiliseyi tarikata çevirmekle suçlanıyor

Dünya

Belçika Katolik Kilisesi'nde taciz ihbarları çığ gibi artıyor

Belçika'daki Katolik Kilisesi hakkında 2020'de 59 cinsel taciz bildirimi yapıldığı, bu sayının önceki yıllarda yapılan bildirimlerden çok daha fazla olduğu açıklandı.