Kültür Sanat

Azat edilen köle mutluluktan kiliseye mozaik döşetmiş

Hatay'da Kutsal Havariler Kilisesi'nin sürdürülen kazılarda bir kölenin azat edilmesinden sonra Tanrı'ya şükrettiği mozaik gün yüzüne çıkarıldı.

Azat edilen köle mutluluktan kiliseye mozaik döşetmiş

Hatay'ın Arsuz ilçesinin Arpaçiftlik Mahallesi'nde Mehmet Keleş'in 2007'de bahçesine portakal fidanı dikmek isterken fark ettiği ve yapılan kazılarla Kutsal Havariler Kilisesi'nin keşfedildiği alandan mozaikler, hayvan figürleri, taş mezarlar ve kemik kalıntıları çıkmaya devam ediyor.

Arkeologlar kazılarında son olarak,  üzerinde tavus kuşu figürü ve bir kölenin azat edilmesinden sonra Tanrı'ya teşekkür ettiği yazıtın yer aldığı mozaikli alan buldu.

Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Ayşe Ersoy; alanda ulaşılan kilise ve mozaiklerin kentin 6. ve 12. yüzyıllarına açıklık getirmesi açısından önem taşıdığını dile getirerek,  "Bulunan kilise, bir vatandaşın tesadüfen bir portakal fidanı dikerken bulduğu bir mozaikli alan. Daha sonraki yıllarda müze kurtarma kazısı başlatıldı ve bu yıla kadar devam etti. Burada üç nefli bazilikal bir kilise ortaya çıkarılıyor. Kilisenin tabanında mozaikler bulunuyor. Bir kitabe ortaya çıkarılıyor ve bu kilisenin üç havariler kilisesi adının olduğu belli. Bu yıl yapılan kazılarda da tekrar bir mozaikli alan ortaya çıkarıldı. Bir kölenin azat edilmesinden sonra tanrıya teşekkürü için yaptığı bir mozaik ortaya çıkarıldı. Mozaiğin üzerinde tavus kuşları ve yazıt var. Bu da cenneti tasvir ediyor."

"Burası bir açık hava müzesi olarak ziyarete açılacak"Kente deniz turizmi için gelen çok sayıda yerli ve yabancı turist olduğuna dikkat çeken Ersoy, kilisenin üzerine çatı yaparak ziyarete açmayı hedeflediklerini anlattı.

Hatay Valisi Rahmi Doğan'ın da konuya duyarlılığına değinen Ersoy, "Burası bir açık hava müzesi olarak ziyarete açılacak. Tarih, deniz, kum bir bütün olarak gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerimizin beğenisine sunulacak." diye konuştu.

Ersoy, kilisenin bulunduğu alanlarda büyük bir yerleşimin de olabileceğini belirterek, bu nedenle bölgede kazıların devam edeceğini söyledi.

Yorumlar