mozaik

Kültür Sanat

Dünyada Medusa mozaiği çok ama böylesi Burdur'dan başka yerde yok

İklim şartlarından korunması amacıyla kış ayları boyunca kapalı tutulan Kibyra odeionu opus sectile Medusa mozaiği ile Odeion stoası opus tessellatum zemin mozaiği ziyaretçilere açıldı ve kasım ayı sonuna kadar ziyaret...

Kültür Sanat

Düzce'de çift aslanlı mozaik bulundu

Düzce'deki Prusias ad Hypium Antik Kenti'nde süten arkeoloji kazılarında şarap tanrısı Dionysos'un Kült Mekanı ve onu yansıtan çift aslanlı mozaik bulundu.

Kültür Sanat

İstanbul yeni bir müze ve müze kafe açılacak

Zeytinburnu Mozaik Müzesi ve Mozaik Kafe Restoran 7 Ekim’de TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un da katılacağı Medine Müdafii Fahreddin Paşa Sergisi ile birlikte açılacak.

Xfiles

Kazlıçeşme mozaiklerinde gizem içinde gizem

Kapağı yaklaşık 1500 yıllık Kazlıçeşme mozaiklerinin harcı ile kapatılmış lahitte bulunan Bizans soylusu iskeletleri, mozaiklerden daha eski çıktı! Kim oldukları şimdi daha büyük kazandı!

Kültür Sanat

İtalya'da bulunan Medusa başı motifli 2 bin yıllık Moazik

İtalya'nın Napoli kentinde MÖ ilk yüzyılın ikinci yarısına tarihlendirilen Medusa başlı mozaik, Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi'ndeki antik dönem mozaik koleksiyonu bölümünde ziyarete açıldı.

Yurt

Tarlada bulduğu Roma Mozaiğini satmak isterken yakalandı

İzmir'in Ödemiş ilçesinde Roma dönemine olduğu tahmin edilen 2 bin yıllık mozaik ile birlikte sütun başlığı ve mermer eser parçasını satmak isteyen kişi polislerce yakalndı.

Kültür Sanat

Karabük'te tavus kuşlu mozaik bulundu

Hadrianaupolis Antik Kenti'nde askeri amaçlarla kullanıldığı düşünülen kare planlı yapının bitişiğinde bulunan sondaj-2'nin tabanında bugüne kadar bozulmadan gelmiş mozaikler yer alıyor.

Kültür Sanat

Filistinli Çiftçi tarlasında mozaik buldu

Gazze'nin orta kesimindeki El-Bureyc Mülteci Kampı yakınlarında çiftçilik yapan Süleyman en-Nebahin, arazideki ağaçların ölüm nedenini araştırırken, zeminin derinliklerinde mozaikleri keşfetti.

Kültür Sanat

Sinop'ta Helenistik dönem mozaikleri bulundu

Sinop'taki Balatlar Kilisesi Yapı Topluluğu arkeoloji kazısında, Helenistik Döneme ait 'kanatlı Eros figürü' ve 'dalga motifleri' bulunan yeni mozaik döşemeler ortaya çıkarıldı.

Kültür Sanat

Alanya'da Herkül'ün 12 görevini anlatan mozaik ortaya çıkarıldı

Antalya'nın Alanya ilçesindeki Syedra Antik Kenti'nde yapılan kazı çalışmalarında, 2019 yılında keşfedilen mitolojik kahraman Herakles'in (Herkül) 12 görevinin betimlendiği yaklaşık 164 metrekare taban mozaiği gün...

Kültür Sanat

Kazlıçeşme Mozaik Müzesi tamamlanmak üzere

Zeytinburnu'nda bulunan İstanbul'un en eski moziklerinin sergilenmesi için inşa edilen Kazlıçşme Mozaik Müzesi’nin çelik taşıyıcı sistemleri ve taş duvar imalatları tamamlandı.

Kültür Sanat

Azat edilen köle mutluluktan kiliseye mozaik döşetmiş

Hatay'da Kutsal Havariler Kilisesi'nin sürdürülen kazılarda bir kölenin azat edilmesinden sonra Tanrı'ya şükrettiği mozaik gün yüzüne çıkarıldı.