Kültür Sanat

Sinop'ta Helenistik dönem mozaikleri bulundu

Sinop'taki Balatlar Kilisesi Yapı Topluluğu arkeoloji kazısında, Helenistik Döneme ait 'kanatlı Eros figürü' ve 'dalga motifleri' bulunan yeni mozaik döşemeler ortaya çıkarıldı.

Sinopta Helenistik dönem mozaikleri bulundu

Sinop'ta, 2010'da başlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türk Tarih Kurumunun katkılarıyla sürdürülen, daha önce Bizans dönemine ait 1600 yıllık döşeme mozaiklere ulaşılan  Balatlar Yapı Topluluğu arkeoloji kazısında, geç Helenistik Döneme ait yeni mozaik döşemeler ortaya çıkarıldı.

Balatlar Kilisesi Yapı Topluluğu'nun farklı dönemlere ev sahipliği yapmış çok devasa bir yapı olduğunu hatırlatan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi ve Balatlar Yapı Topluluğu Kazı Başkanı Prof. Dr. Gülgün Köroğlu,  son kazılarda yeni mozaiklere ulaştıklarını belirterek; "Helenistik Döneme ait bir konut mimarisi kazıyoruz. Küçük odaları olan, avlu etrafında gelişen bir mimari şema bulduk. Ortasında ve yan odalarda da çakıl taşından yapılmış mozaikler var. Orta kesiminde bir bölüm eksik olmasına rağmen kanatlı Eros figürü bulduk. Etrafında palmet (Bir bezeme motifi) desenleri ve dalga motifleri saptadık. Sinop bu anlamda zengin bir şehir. Başka alanlarda da müzenin yaptığı kurtarma kazılarında da Helenistik mozaikler çıkıyor, bu da onlardan birisi. Biz çok güzel koruyup onarıp sergileyeceğiz."

Köroğlu, mozaikleri yapacakları koruma ve onarım çalışmalarının ardından bilim dünyasına tanıtacaklarını da sözlerine ekledi.

Yorumlar