kazi

Kültür Sanat

Amasra'da bulunan Roma mezarlarından altın takılar çıktı

Amasra'da lojman yapılacak alanda bulunan Roma mezarlarından altın takılar çıktı

Kültür Sanat

Şanlıurfa taş devri tarihini bir kez daha değiştirdi

Şanlıurfa'daki arkeoloji kazılarında yeni heykeller bulundu. Göbeklitepe'de dünya tarihinin bugüne dek bilinen en eski boyalı heykeli keşfedildi.

Moda

Kütahya'da 2 bin yıllık makyaj malzemeleri bulundu

Kütahya'daki arkeoloji kazılarında Roma döneminde yaşayan kadınlara ait 2 bin yıllık makyaj malzemeleri bulundu

Kültür Sanat

Prof. Dr. Ufuk Kocabaş, Yenikapı kazılarını anlattı

Zeytinburnu Kültür Sanat’ta Mimarlık Söyleşileri, 22 Kasım akşam Dr. Olcay Aydemir’in sunumuyla Prof. Dr. Ufuk Kocabaş ile başladı.

Kültür Sanat

Sinop'ta Helenistik dönem mozaikleri bulundu

Sinop'taki Balatlar Kilisesi Yapı Topluluğu arkeoloji kazısında, Helenistik Döneme ait 'kanatlı Eros figürü' ve 'dalga motifleri' bulunan yeni mozaik döşemeler ortaya çıkarıldı.

Kültür Sanat

Üzerinde Hermes'in Asası olan 2 bin yıllık sikke bulundu

Gaziantep'in İslahiye ilçesinde bulunan Hamaç Höyük’teki arkeolojik kurtarma kazılarında Helenistik döneme ait, tanrı Hermes’in Kerykeion olarak bilinen ünlü asasının yer aldığı bronz sikke bulundu.

Yaşam

İmamın rüyasıyla yapılan kazı haberine ceza Anayasa Mahkemesi'nden döndü

Bir gazetecinin bir imamın gördüğü rüyalardan yola çıkarak başlatılan kazı çalışmalarını haberleştirdiği için tazminat cezasına çarptırılması kararını Anayasa Mahkemesi bozdu.

Kültür Sanat

Su deposu için kazdılar, tarihi mezarlar buldular

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde su deposu yapmak amacıyla yapılan kazılar sırasında Roma dönemine ait 3 tarihi mezar keşfedildi.

Moda

Zerzevan arkeoloji kazılarından ilham alan takılar

Zerzevan Kalesi'nden çıkarılan arkeolojik eserlerden ilhamla hazırlanan takılardan ilhamla, Diyarbakır Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan ürünler Diyarbakır'da düzenlenen defile ile tanıtıldı

Kültür Sanat

Göbeklitepe'ye rakip Karahantepe'den çıkan tarihi eserler

Şanlıurfa'nın tarihi değiştiren arkeolojik alanı Göbeklitepe'nin bir benzeri olan Karahantepe'de arkeoloji kazıları Arkeolog Prof. Dr. Necmi Karul tarafından gerçekleştiriliyor.

Kültür Sanat

Kayseri'de 4 bin yıl önce aslanların yaşadığı kanıtlandı

Kayseri'de yeni bulunan aslan kemiği, daha önceki yıllarda bulunan Anitta tableti'nde anlatılan ve mitos olduğu sanılan av sahnesinin gerçek olduğunu ortaya çıkardı.

Kültür Sanat

Dünyanın en eski mozaiği Yozgat'ta ve Hitit imalatı

Dünya sanat tarihine damga vuran keşif, Yozgat'ın Sorgun ilçesine bağlı Büyük Taşlık köyündeki Uşaklı Höyük arkeoloji kazılarında ortaya çıktı: 3x7 metre ebadında 3.147 taştan oluşan 3.500 yıllık mozaik bilinen en...