iskelet

Kültür Sanat

Vezüv yanardağı patladığında fırına saklanan 2 kadın ve bir çocuk iskeleti bulundu

İtalya'da Vezüv yanardağının külleri altında kalan Pompei'de devam eden arkeolojik kazılarında MS 79'da Vezüv'de meydana gelen büyük patlamada ölen üç kişinin kalıntısı ve mitolojik sahneler içeren iki freskli duvar ...

Xfiles

Aydın'da kiliseye gömülen kadının kim olabileceği merak ediliyor

Aydın'da Kadıkalesi Antik Kenti'ndeki arkeoloji kazılarında Hıristiyan geleneklerinden oldukça farklı bir mezar bulundu. Kilise içinde bir kadına ait mezar arkeologları şaşırttı.

Kültür Sanat

Adıyaman'da definecilerin yağmaladığı mezarda 27 iskelet çıktı

Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde kaçak kazı alanında inceleme yağan arkeologlar, yaklaşık bin 600 yıllık olduğu değerlendirilen 27 insan iskeleti buldular.

bilimsel

Mezara deniz kızı tasvirli bronz yatakla gömülen kadın

Yunanistan’da, bronzdan imal edilmiş, deniz kızı tasvirleri ile süslü bir karyola ile gömülmüş 2 bin 100 yıllık kadın iskeleti bulundu.

bilimsel

Arkeolojide cinsiyet belirleme tartışması

Eski çağ mezarlarındaki kemiklerin cinsiyetini belirlemenin yeni yolları; cinsiyet ve aşk hakkında uzun süredir devam eden, önyargılı inançları yıkarken, binlerce yıl öncesine dayanan mezarların sırlarını aydınlatmaya...

Kültür Sanat

Zeytinburnu'da bir çift 1600 önce aynı mezara gömülmüş

Kazlıçeşme'de 1600 önce bir lahite yanyana gömülmüş çift bulundu. Zeytinburnu Mozaik Müzesi çalışmaları esnasında bulunan Roma dönemine ait bir lahitten çıkan iskeletler şaşırttı.

Kültür Sanat

Kuşadası'nda 700 yıllık 5 insan iskeleti bulundu

Kadı Kalesi arkeoloji kazılarıda bulunan 5 mezardaki iskeletlerin duruş ve gömülüş tarzından Hristiyan dinine mensup insanlar olduğu belirlendi

Kültür Sanat

Diyarbakır surlarında 3 insan iskeleti bulundu

Diyarbakır'ın tarihi surlarında yapılan restorasyon çalışmaları sırasında Yedi Kardeşler Burcu'nda 3 insan iskeleti bulundu

Bilim

Batı Anadolu'daki en eski insan iskeleti bulundu

Bilecik'te bir apartmanın bahçesinde tesadüfen bulunan Batı Anadolu'daki ilk yerleşim yerlerinden birinde yapılan kazılarda, 8 bin 500 yıllık insan iskeletine rastlandı.

Sağlık

Prof. Dr. Yeşim Gökçe Kutsal'dan Osteoporoz uyarıları

Osteoporotik omurga kırıkları yaşam kalitesini, göğüs kafesi içindeki organların işlevlerini etkileyen, kişinin postürünü bozan ağrılı bir durumdur.

Kültür Sanat

Dünyanın en keyifli iskeleti bulundu

Arkeologları şaşırtan iskelet Sinop'ta bulundu.Balatlar Yapı Topluluğu arkeoloji kazısında 200 yıllık olduğu tahmin edilen insan iskeleti kazı heyetini şaşırttı.

Bilim

İsrail'de Calut kavmine ait mezarlık bulundu

İncil'de Akılsız Haydutlar olarak geçen Yahudilerin kadim düşmanları Antik Filistinlilere ait mezarlar bulundu.